„Zajatci z Azovstalu jsou drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin.
Další etapa operace začíná, potvrdil ruský ministr zahraničí Lavrov. Jak bude vypadat bitva o Donbas? Odpovídal Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenských studií Univerzity obrany v Brně.
V obrovském metalurgickém komplexu jsou podle dostupných informací rovněž zbývající ukrajinští obránci zdevastovaného města a podnik představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě.
Jak úřady uvedly dříve, podle opatrných odhadů zahynulo v Mariupolu 5000 civilistů. Při rozloze města, katastrofálnímu rozsahu poničení, délce blokády a tvrdému odporu jich může být mnohem více.
Invazní jednotky pokračují v blokování Charkova a podnikají masivní dělostřelecké a letecké útoky na už několik týdnů obléhaný Mariupol, uvádí velení ukrajinské armády.
Rusko podobně postupovalo v roce 2014, než anektovalo ukrajinský Krym. Ve stejném roce pak vojensky podpořilo skupinu separatistů v Donbasu. Moskva území uznala až letos před invazí na Ukrajinu.
Po uznání separatistických území na východě Ukrajiny znějí ze světa varování, že Rusko plánuje na Ukrajinu otevřený útok. Jak vypadá situace na ruské straně hranic, nedaleko epicentra napětí?
Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zveřejnil na twitteru informaci, že noční směna chemického závodu na anektovaném Krymu byla evakuována. Míní, že Rusko chystá další provokaci.
Ukrajinskému parlamentu byl mezitím předložen návrh na vyhlášení stanného práva v Doněcké a Luhanské oblasti, které se nacházejí na východě země. Navrhuje také přerušení dopravního spojení s Ruskem.
Putin se současně vyslovil pro demilitarizaci Ukrajiny, která by se v ideálním případu sama zřekla ambicí vstoupit do NATO. „Po zuby ozbrojená země s jadernými ambicemi je zcela nepřijatelná,“ řekl.
Poslanec Bašta by hlasoval pro uvalení sankcí proti Rusku, ale neočekává tvrdý postup Evropské unie. Uvedl také, že krok je agrese, ale nehrozí, že Rusko dojde až do Kyjeva.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uznal nezávislost takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky. Zároveň nařídil armádě zahájit „mírovou misi“ v povstaleckých republikách na východě Ukrajiny.
V návaznosti na uznání samostatnosti separatistických regionů Putin s vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky podepsal dohody o spolupráci.
Členové ruské bezpečnostní rady se vyslovili pro uznání nezávislosti separatistických republik v Donbasu. Prezident Vladimir Putin uvedl, že rozhodne ještě během pondělí. Jak se to dá vykládat?
Vedení samozvaných proruských republik na v Donbasu pokračuje v evakuaci civilistů do Ruska. Podle doněckých a luhanských vůdců totiž hrozí velká ukrajinská ofenziva.
Moskva / Doněck / Kyjev ||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Od dnešního dne (pátku, pozn. red.) se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé.“
„Je to součást nátlakové diplomacie, kdy se jedna strana snaží donutit protistranu k ústupkům. V kontextu rusko-ukrajinského konfliktu je to další politická eskalace z ruské strany,“ říká expert.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle agentury Unian varoval, že případné uznání „okupovaných území“ bude znamenat konec mírových dohod z MInsku o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.
„(Ukrajinské) dobrovolnické prapory cvičí útočnou válku, aby dobyly Donbas, Krym a jižní oblasti Ruska, jako je Rostov na Donu a Kubáň. Jedním slovem – šílenství,“ tvrdí ruský novinář Kiseljov.
Separatisté blokádu zahájili před víc jak týdnem v reakci na zajetí jednoho z jejich vojáků ukrajinskou armádou. Požadovali, aby OBSE pomohla zajistit vojákovo propuštění.