Rusko 1:2 Česko

Doněcká lidová republika

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Problémy v Doněcku jsme čekali, přiznává šéf humanitární pomoci Člověka v tísni

Ruská televize TVC ve středu odvysílala dokument, který naznačuje, že mise Člověka v tísni v ukrajinském Doněcku je podezřelá z korupce nebo špionáže. Šéf humanitární a rozvojové sekce organizace Jan Mrkvička v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu přiznává, že po vykázání dalších kolegů z oblasti problémy očekával. Hněv místních, který dokument naznačoval, ale on sám nezaznamenal.

Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z centra Ostravy se ale přestěhoval

|Michal Polášek |Zprávy z domova

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky se odmítá přejmenovat. V září otevřelo své sídlo v Ostravě a vyvolalo tím ostrou kritiku ministerstva zahraničí. Česká diplomacie požaduje zrušení samozvaného zastupitelského centra. Samostatnost Doněcké lidové republiky vyhlásili v roce 2014 separatisté ve východní části Ukrajiny. Republiku zatím žádný stát neuznal.

|Barbora Maxová, Michal Polášek |Zprávy z domova

Spolek zřídil v Ostravě zastoupení Doněcké lidové republiky. Stát ho chce zrušit

Českem neuznaná Doněcká lidová republika má od čtvrtka údajné zastoupení v Ostravě. Místní spolek, který vede Nela Lisková, tam otevřel kancelář pod názvem Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky. Ministerstvo zahraničí ale upozorňuje, že nejde o oficiální diplomatickou misi a chce, aby soud spolek zrušil.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Zatím bez incidentů probíhají kontroverzní volby na východě Ukrajiny

Proruští rebelové na východě Ukrajiny dnes volí představitele svých neuznaných republik a jejich parlamentů. Hlasování zřejmě potvrdí ve funkcích dosavadní premiéry takzvané Doněcké a Luhanské republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Ti nevylučují, že po volbách budou vyjednávat s Kyjevem o ukončení války. O hlasování je velký zájem. Například v Luhansku se před volebními místnostmi tvoří dlouhé fronty.