Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila tři dozorce z pankrácké věznice ze zneužití pravomoci. Libanonci Alímu Fajádovi, který byl ve vazbě, údajně půjčovali mobil a umožnili mu telefonovat.
Už jeden a půl roku vyšetřuje policie únos pětice Čechů v Libanonu. Zatím ale kriminalisté nikoho neobvinili, i když okolnosti naznačují, že cílem únosců bylo dostat na svobodu libanonského agenta Alího Fajáda.
Kriminalisté už 1 a půl roku prověřují únos pětice Čechů v Libanonu. Kromě toho, kdo je unesl, zkoumají, proč vlastně skupina do země jela. Přinášíme vám shrnutí jednoho z případů, o který se v uplynulém roce zajímal investigativní tým reportérů Radiožurnálu.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko odvolal velvyslance v Praze Boryse Zajčuka. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda s tím, že prezidentovo nařízení má páteční datum.
Unesení Češi v Libanonu chtějí po státu podle zjištění Českého rozhlasu dohromady čtyřicet milionů korun. Svoji žádost zdůvodňují tím, že tajné služby mohly podle nich únosu zabránit. K odškodnění se z celé pětice nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Muži zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá. Ministr vnitra Milan Chovanec řekl České televizi, že si stát spíš zaslouží poděkování, než žalobu a s nárokem o peníze by se měli obrátit na organizátory cesty.
Je to rok, co v Libanonu zmizela pětice Čechů. V zajetí muži strávili 200 dní. Kdo je unesl, není zatím jasné. Několikrát je vyslýchala policie, zatím jim ale neukázala žádnou fotku, která by jim připomínala únosce. Stejně tak zůstávají otazníky nad tím, proč pětice do Libanonu vůbec jela.
Třetí z Libanonců z kauzy Fajád už je zřejmě ve Spojených státech. Libanonec s pasem Pobřeží slonoviny Faouzi Jaber odletěl z Česka podle deníku Právo už 5. dubna. Čeští policisté ho předali americké FBI v neveřejné části Letiště Václava Havla v Praze, kde už na Jabera čekal letecký speciál z USA. Kvůli bezpečnosti ale podle policejního prezidia nebylo možné zveřejnit informaci o akci dřív.
Ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk rezignoval. Informaci, kterou dnes po poledni přinesl kyjevský list Ukrajinska pravda, později odpoledne potvrdila ukrajinská ambasáda. Důvody velvyslanectví odmítlo komentovat. Podle dřívějších informací MF Dnes Zajčuk svého času usiloval o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze.
Ani Libanon nevydá Alího Fajáda do Spojených států. Podle jeho advokáta Vladimíra Řičici tak rozhodla tamní ministryně spravedlnosti, která potvrdila rozhodnutí bejrútského žalobce z minulého týdne.
Ani Libanon nevydá Alího Fajáda do Spojených států. Podle jeho advokáta Vladimíra Řičici tak rozhodl bejrútský žalobce a advokát se domnívá, že by se Fajád mohl během několika dní dostat na svobodu. Muže Spojené státy podezřívají z napojení na teroristy. Do Libanonu odjel Fajád z České republiky začátkem února.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO povolil vydání Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny k trestnímu stíhání do Spojených států. Jaberovi, který čelí obvinění ze spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím, hrozí v USA až doživotní trest vězení.
Kauza kolem propuštění Alího Fajáda a pětice unesených Čechů v Libanonu má další zajímavé pokračování. Bývalý advokát Libanonce Alího Fajáda Jan Švarc v rozhovoru pro Radiožurnál přiznal, že sliboval peníze za získání kontaktu s vojenským zpravodajstvím. Statisíce korun měl podle něj dostat prostředník. Ten setkání skutečně zařídil, ale platba se neuskutečnila. Zřejmě proto, že byl Švarc loni v létě v Libanonu unesen spolu s dalšími čtyřmi Čechy. Mezi unesenými byl i vojenský rozvědčík Martin Psík, kterého na cestu vyslali jeho nadřízení.
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prověřují, za co dostal advokát Jan Švarc těsně před únosem v Libanonu skoro pět milionů korun. Českému rozhlasu to řekly zdroje z bezpečnostních složek. Švarc prý 200 tisíc amerických dolarů v hotovosti získal od rodiny Libanonce Alího Fajáda.
Ministerstvo spravedlnosti odmítlo názor, že propuštěním Alího Fajáda podezřelého ze spolupráce s teroristy porušilo české i mezinárodní právo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly.
Teprve po čtvrté v historii samostatné České republiky jednali poslanci za zavřenými dveřmi. Kamery i mikrofony snímající jednací sál zůstaly vypnuté. To vše kvůli údajným únikům informací z Bezpečnostní rady státu. Souviset mají s propuštěním pětice Čechů zadržovaných v Libanonu, kteří byli údajně propuštěni výměnou za Libanonce Alího Fajáda. Mimořádnou schůzi svolala opozice. Vládní poslanci ale podle očekávání zablokovali její program.
Poslanci by dnes měli řešit možný únik informací z Bezpečnostní rady státu. Mimořádná schůze na toto téma by měla být neveřejná, o její svolání požádala opozice. Té se v úterý nepodařilo prosadit, aby Sněmovna projednala kauzu údajné výměny Libanonce Alího Fajáda za pět zadržovaných Čechů.
Premiér Sobotka na pátek svolal schůzku předsedů koaličních stran. Reaguje na výzvu vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, aby ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO zvážil rezignaci kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO, který nevydal do USA Libanonce Alího Fajáda, se ještě jako náměstek úřadu sešel s jeho advokátem Janem Švarcem. Schůzka se uskutečnila v době, kdy soudy o osudu Fajáda teprve rozhodovaly.
Téměř pět milionů korun dostal krátce před únosem v Libanonu advokát Jan Švarc. 200 tisíc americký dolarů převzal v hotovosti od příbuzných Alího Fajáda, kterého Česko nedávno nevydalo do Spojených států. Švarc strávil spolu s dalšími čtyřmi Čechy v libanonském zajetí skoro sedm měsíců. Rozhovor s Janem Švarcem natočil reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa.
Téměř pět milionů korun dostal krátce před únosem v Libanonu advokát Jan Švarc. 200 tisíc amerických dolarů převzal v hotovosti od příbuzných Alího Fajáda, kterého Česko nedávno nevydalo do Spojených států. Za co přesně peníze byly, zatím není jasné. Švarc tvrdí, že šlo o odměnu za právní služby.