Kanada 4:1 Česko

Fajád

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Za únos v Libanonu chce čtveřice mužů po státu čtyřicet milionů. Česko mu podle nich mohlo zabránit

Unesení Češi v Libanonu chtějí po státu podle zjištění Českého rozhlasu dohromady čtyřicet milionů korun. Svoji žádost zdůvodňují tím, že tajné služby mohly podle nich únosu zabránit. K odškodnění se z celé pětice nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Muži zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá. Ministr vnitra Milan Chovanec řekl České televizi, že si stát spíš zaslouží poděkování, než žalobu a s nárokem o peníze by se měli obrátit na organizátory cesty.

| ČRo |Zprávy z domova

Třetí z Libanonců z kauzy Fajád už je údajně ve Spojených státech

Třetí z Libanonců z kauzy Fajád už je zřejmě ve Spojených státech. Libanonec s pasem Pobřeží slonoviny Faouzi Jaber odletěl z Česka podle deníku Právo už 5. dubna. Čeští policisté ho předali americké FBI v neveřejné části Letiště Václava Havla v Praze, kde už na Jabera čekal letecký speciál z USA. Kvůli bezpečnosti ale podle policejního prezidia nebylo možné zveřejnit informaci o akci dřív.

| mkp, Janek Kroupa |Zprávy z domova

ČRo: Fajádův advokát sliboval peníze prostředníkovi za kontakt s rozvědkou

Kauza kolem propuštění Alího Fajáda a pětice unesených Čechů v Libanonu má další zajímavé pokračování. Bývalý advokát Libanonce Alího Fajáda Jan Švarc v rozhovoru pro Radiožurnál přiznal, že sliboval peníze za získání kontaktu s vojenským zpravodajstvím. Statisíce korun měl podle něj dostat prostředník. Ten setkání skutečně zařídil, ale platba se neuskutečnila. Zřejmě proto, že byl Švarc loni v létě v Libanonu unesen spolu s dalšími čtyřmi Čechy. Mezi unesenými byl i vojenský rozvědčík Martin Psík, kterého na cestu vyslali jeho nadřízení.

Vypnuté kamery i mikrofony. Poslanci jednali o údajném úniku tajných informací

| ČRo, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Teprve po čtvrté v historii samostatné České republiky jednali poslanci za zavřenými dveřmi. Kamery i mikrofony snímající jednací sál zůstaly vypnuté. To vše kvůli údajným únikům informací z Bezpečnostní rady státu. Souviset mají s propuštěním pětice Čechů zadržovaných v Libanonu, kteří byli údajně propuštěni výměnou za Libanonce Alího Fajáda. Mimořádnou schůzi svolala opozice. Vládní poslanci ale podle očekávání zablokovali její program.

|Janek Kroupa |Zprávy z domova

Advokát Švarc: Smlouva i 200 tisíc dolarů od Fajáda zmizely

Téměř pět milionů korun dostal krátce před únosem v Libanonu advokát Jan Švarc. 200 tisíc americký dolarů převzal v hotovosti od příbuzných Alího Fajáda, kterého Česko nedávno nevydalo do Spojených států. Švarc strávil spolu s dalšími čtyřmi Čechy v libanonském zajetí skoro sedm měsíců. Rozhovor s Janem Švarcem natočil reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa.