Bolsonarovi příznivci se svolávali hlavně přes WhatsApp, což je hlavní síť těchto skupin. Působí tam i brazilští podnikatelé, kteří útok do značné míry financovali, popisuje v rozhovoru odborník.
Názor, že za výtržnosti nese odpovědnost i Bolsonaro, zastává také brazilská vláda. Ta poukazuje na to, že opakovaně zpochybňoval věrohodnost volebního systému, aniž by svá tvrzení podložil důkazy.
Bolsonarovi sympatizanti protestují proti návratu levicově orientovaného Luly da Silvy k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového Bolsonara.
Bolsonaro odletěl z Brazílie poté, co opakovaně prohlásil, že nepředá prezidentskou šerpu vítězi voleb Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. Svou neúčastí by ale porušil letitou tradici.
Bolsonaro dodnes odmítá uznat porážku ve volbách a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část z jeho příznivců tomu věří a volá po vojenském převratu.
Bolsonaro promluvil se svými stoupenci, kteří vyzývali k vojenskému puči s cílem zabránit zvolenému levicovému prezidentovi v převzetí úřadu. Volání po puči výslovně nepodpořil.
Bolsonaro se na volební soud obrátil tento týden v úterý. Podle jeho pravicové koalice při volbách nesprávně fungovaly některé stroje elektronického hlasovacího systému.
Dnes je Amazonský prales vykácený ze 17 %. Odborníci varují, že při vykácení z 20 až 25 % dojde k nenávratnému narušení koloběhu vody, který prales nyní zajišťuje.
V Kataru v neděli začíná mistrovství světa ve fotbale. Titul by si přáli například Brazilci. Především nová generace teenagerů, kteří úspěch „kanárků“ ještě nikdy nezažili.
Lula také uvedl, že bohaté státy musí splnit své dřívější sliby, v nichž se zavázaly poskytovat sto miliard dolarů ročně pro boj s klimatickými změnami.
Podle některých demonstrantů je pak nejvyšší soud, který potvrdil výsledky nedělních voleb, zaprodaný Lulově Straně pracujících a levici, napsala agentura Reuters.
Levicový politický veterán Luiz Inácio Lula da Silva se po 12 letech vrací do prezidentského křesla Brazílie. Ve druhém kole získal skoro 51 % hlasů, porazil tak současného prezidenta Jaira Bolsonara.
Lulovi po oznámení oficiálních výsledků začali gratulovat politici z celého světa. Jedním z prvních byl francouzský prezident Emmanuel Macron. „Otevírá se nová kapitola v dějinách Brazílie,“ napsal.
Brazílie v neděli zvolí nového prezidenta. Rozhodne se, zda zemi povede krajně pravicový Bolsonaro, nebo levicový Lula da Silva. Předvolební kampaň doprovází kontroverze, násilí i bizarní události.
Překvapivý volební úspěch prezidenta Jaira Bolsonara v prvním kole připravil jeho soupeře Luize Inácia Lulu da Silvu o přímé vítězství, píše server EurActiv.
V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii v neděli zvítězil podle očekávání Lula. Svůj hlas mu dalo 48,4 procenta zúčastněných, Bolsonara volilo 43,2 procenta hlasujících.
Hlavním důvodem pro snahu velké části indiánů vstoupit do politiky je krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro a jeho postoje k ochraně životního prostředí a právům domorodých národů.
Vítězem prvního kola prezidentských voleb v Brazílii se stal exprezident a favorit, levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva. Porazil stávajícího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.
Lula da Silva si připisuje 47,9 procenta hlasů, jeho největší soupeř Bolsonaro, který zkraje sčítání vedl, má nyní 43,7 procenta, sdělil volební úřad po sečtení více než 97 procent hlasů.
Brazílie se chystá na první kolo prezidentských voleb. Hlavními kandidáty jsou prezident Jair Bolsonaro a exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Kampaň provází násilnosti, výhrůžky i úmrtí.
„Bolsonaro sliboval, že nebude ctít žádnou domorodou půdu a že nebude hledět na její ochránce – a to splnil. Jeho vláda pro nás byla velmi temná,“ říká lídr brazilských domorodců z kmene Pankararu.