Protestování a pokus o zničení právního státu. V Brazílii obžalovali sto lidí kvůli lednovým nepokojům

Brazilský nejvyšší soud schválil obžalobu prvních 100 osob kvůli nepokojům z letošního 8. ledna, při kterých demonstranti zaútočili na sídla nejvyšších státních institucí v hlavním městě Brasílii. V úterý o tom informovala agentura EFE.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové brazilské armády stojí před sídlem brazilského prezidenta po antidemokratických protestech

Členové brazilské armády stojí před sídlem brazilského prezidenta po antidemokratických protestech | Zdroj: Reuters

Celkem čelí stíhání na 1400 lidí, kteří se zapojili do protestů na podporu bývalého prezidenta Jaira Bolsonara a proti nové hlavě státu Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. Zhruba 300 obviněných je ve vazbě. Nejasné stále je, zda bude stíhání čelit i samotný Bolsonaro, kterého ve středu čeká výslech.

Brazílie zahájila razii proti nelegálním těžařům zlata, vláda nasadila do akce i armádu

Číst článek

Státní zástupci rozdělili vyšetřované na dvě skupiny – účastníky demonstrace a organizátory protestu či podněcovatele násilí. Prvních 100 obžalovaných patří do skupiny účastníků a čelí podezření, že se zúčastnili zločinného spolčení nebo že se pokusili „násilím zničit právní stát“ a provést státní převrat.

Činy proti demokracii

Během lednových nepokojů a v následujících dnech policie zadržela v souvislosti s protestem zhruba 2150 lidí, z nichž 1400 čelí stíhání kvůli činům namířeným proti demokratickému zřízení. Nejvyšší soud bude postupně prověřovat návrhy na podání obžaloby.

Počet vyšetřovaných nejspíše není konečný. Brazilská policie stále pátrá po lidech, kteří násilné protesty podněcovali či pomáhali demonstrace organizovat. Mezi prověřovanými je i bývalý brazilský prezident Bolsonaro, který podle některých státních zástupců násilí v hlavním městě podnítil svým chováním a svými výroky.

Brazílie ve stopách USA. ‚Role sociálních sítí je nezpochybnitelná,‘ komentuje útoky odborník

Číst článek

Bolsonaro například odmítnul uznat porážku v druhém kole prezidentských voleb, které vyhrál Lula da Silva. Před volbami také bez důkazů tvrdil, že brazilský způsob hlasování za pomoci elektrických zařízení umožňuje podvody.

Bolsonaro podezření odmítá a poukazuje na to, že v době lednových nepokojů pobýval ve Spojených státech amerických. Tam odletěl těsně před vypršením svého mandátů, a nezúčastnil se tak slavnostního předání úřadu svému nástupci.

Dav odpůrců nového levicového prezidenta Luly zaútočil 8. ledna při demonstraci na sídla tří nejvyšších brazilských institucí – kanceláře prezidenta, parlamentu a nejvyššího soudu. Lula a jeho ministři soustavně označují počínání demonstrantů za pokus o státní převrat.

Demonstrace mimo jiné vedly k personálním změnám na některých vysokých postech v armádě a u policie, protože Lula se domníval, že demonstranti jednali s částečným krytím či sympatiemi ozbrojených složek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme