nevidomí

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Kino pro nevidomé: 'Nikdo mi nemusí říkat, co se děje na plátně'

Usednout do pohodlných sedaček, objednat si popcorn a vychutnat si film s přáteli na velkém plátně, o to je většina nevidomých ochuzena. V Třinci si ale podobný zážitek teď můžou dopřát. Začalo tam totiž promítat kino speciálně pro nevidomé, kdy je obraz doplněný o takzvaný audiopopis. Program nabízí jednou měsíčně ve velkém sále městské knihovny.

Unikátní bílá hůl nevidomým díky mobilnímu připojení výrazně ulehčí život

|Eva Rajlichová, Kateřina Součková |Technologie

Jedinečný vynález vědců z pražského ČVUT propojí klasickou bílou slepeckou hůl se specializovaným navigačním centrem. Bezdrátová technologie umožní pomocí chytrého telefonu spojit nevidomého s jeho navigátorem. Ten mu pomůže zorientovat se v neznámém prostředí nebo mu třeba poradí, do které police v samoobsluze sáhnout, aby si koupil přesně to, co chce.

|Eliška Malínská |Člověk

Světluška se snaží pomoct nevidomým s uplatněním na pracovním trhu

Každý pátý člověk se zrakovým postižením je podle zjištění České televize bez práce. Přesná čísla ale nikdo neeviduje. Lidé se zrakovým postižením by se přitom do pracovního života chtěli zapojit stejně jako vidící. Kolikrát jsou i zručnější v používání moderních technologií. Nadační fond Českého rozhlasu Světluška ve spolupráci s Ranou péčí EDA proto uspořádali konferenci, na které představili pracovní možnosti zrakově handicapovaných zaměstnavatelům.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Skleněné ozdoby od nevidomých jsou v prodeji, výtěžek pomůže Světlušce

Pokud se chystáte na adventní trhy, můžete shánění vánočních dárků spojit s dobrým skutkem. Stačí si koupit křišťálovou ozdobu, ode dneška se prodávají na pražském Václavském náměstí. Podpoříte tím sbírku Světluška, která dlouhodobě pomáhá lidem se zrakovým postižením. Jedna ozdoba se pověsí na speciální konstrukci, která připomíná vánoční strom, druhou dostanete zdarma domů. Křehké skleněné dekorace vyráběli nevidomí z rehabilitačního a rekvalifikačního střediska Dědina v Praze.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Nevidomý horolezec Jan Říha ukazuje, že i s hendikepem se dá žít naplno

Nevidí, a přesto zdolal 38letý Jan Říha už několik horolezeckých výzev – například Kilimandžáro, Aconcaguu nebo El Capitan. Kromě toho vytrvalostně běhá a skoro pořád se usmívá. Rozhodl se také podpořit Nadační fond Českého rozhlasu. Honza se tak během sobotního koncertu Světlo pro Světlušku představí ve filmovém medailonu Zdenka Tyce.