Nový Zéland

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy ze světa

Zakladatel Megauploadu Dotcom může být vydán do USA, rozhodnul novozélandský soud

Novozélandský soud zamítl odvolání internetového magnáta německého původu Kima Dotcoma proti jeho vydání do Spojených států. Americká justice požaduje vydání zakladatele serveru Megaupload kvůli obviněním z porušování autorských práv a dalších trestných činů. Advokát Dotcoma podle agentury Reuters uvedl, že podá odvolání k vyšší soudní instanci.

Japonsko po silném zemětřesení odvolalo varování před cunami. Otřesy zasáhly také Nový Zéland

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Zemětřesení o síle až 7,4 stupně brzy ráno zasáhlo hlavní japonský ostrov Honšú. Úřady vydaly varování před přívalovými vlnami a vyzvaly lidi, aby se evakuovaly do bezpečí na vyšší místa. Ohrožená byla i jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo jiné silné zemětřesení. Obavy se ale nepotvrdily a úřady už varování stáhly.

| ČTK, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Nový Zéland zasáhly další otřesy. Zemětřesení poškodilo silnice, na budovách jsou praskliny

Po nedělním zemětřesení postihly Nový Zéland další otřesy, tentokrát o síle 6,2 stupně. Zasáhly opět zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch. Poškozeny jsou desítky domů a silnice. Novozélandské úřady doporučují lidem, aby kvůli vysokým vlnám nechodili na pobřeží. Podle civilní obrany mohly v některých oblastech dosahovat výšky až pěti metrů.

|Lukáš Matoška |Zprávy z domova

Češku zadrženou za pašování drog na Novém Zélandu propustili, i kvůli vysokému věku

Češka zadržená na Novém Zélandu kvůli pašování drog je na svobodě. Místní soud rozhodl o jejím propuštění kvůli věku, zdravotnímu stavu a zejména kvůli nemožnosti prokázat vědomý podíl na převozu zakázané látky. Celníci zadrželi více než 70letou ženu společně s dalším Čechem na letišti v Aucklandu, kam přicestovali z thajského Bangkoku.

|Kristina Roháčková, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

Severovýchod Nového Zélandu zasáhlo silné zemětřesení. Úřady varují před tsunami

Americká geologická služba zaznamenala na severovýchodním pobřeží Nového Zélandu podmořské zemětřesení o síle 7,1 stupně. Novozélandské úřady následně vydali varování před tsunami, které se týká celého západního pobřeží Severního ostrova. Podle agentury Reuters byly evakuovány některépobřežní oblasti. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn ani se nehovoří o žádných škodách.

Velký dík za vaše obrovské úsilí, napsala Češka novozélandským záchranářům. A darovala jim peníze

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Česká turistka Pavlína Pížová poslala děkovný dopis novozélandským záchranářům, kteří ji našli v opuštěné horské chatě, kam se uchýlila po smrtelném pádu svého partnera na konci července. Informoval o tom dnes novozélandský deník The Stuff. Češka podle něj darovala novozélandské policii, záchranářům a správě národního parku "čtyřcifernou" peněžní částku. Pížová by se měla vrátit do konce týdne do České republiky, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.

| ČRo, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Novozélandské hory jsme podcenili, přiznala Češka. Partner po pádu zemřel, k chatě se dva dny brodila sněhem

Novozélandští záchranáři našli tělo českého turisty, který zemřel v tamních horách. Totožnost potvrdila jeho partnerka, se kterou se koncem července na výpravu do hor vydal. Žena pak po jeho tragické smrti čekala měsíc na záchranu v opuštěné horské chatě. Dnes na tiskové konferenci popsala, co se páru při horské výpravě stalo a poděkovala za svou záchranu. Někteří odborníci ale její verzi zpochybňují.

| ČRo, Matěj Štýs, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Češi obvinění z pašování drog u soudu na Novém Zélandu odmítli vinu

Češi zadržení na Novém Zélandu s 20 kilogramy pervitinu odmítli u soudu svou vinu. Uvedlo to české ministerstvo zahraničí, kterému to řekli právníci obou obviněných. Muž a žena přiletěli v polovině května do novozélandského Aucklandu z thajského Bangkoku. V tajných schránkách na dně zavazadel měli pervitin, který by se na černém trhu dal prodat za více než 320 milionů korun. Za pašování drog jim hrozí až doživotí.