Nový Zéland

Zakladatel Megauploadu Dotcom může být vydán do USA, rozhodnul novozélandský soud

| ČTK |Zprávy ze světa

Novozélandský soud zamítl odvolání internetového magnáta německého původu Kima Dotcoma proti jeho vydání do Spojených států. Americká justice požaduje vydání zakladatele serveru Megaupload kvůli obviněním z porušování autorských práv a dalších trestných činů. Advokát Dotcoma podle agentury Reuters uvedl, že podá odvolání k vyšší soudní instanci.

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Japonsko po silném zemětřesení odvolalo varování před cunami. Otřesy zasáhly také Nový Zéland

Zemětřesení o síle až 7,4 stupně brzy ráno zasáhlo hlavní japonský ostrov Honšú. Úřady vydaly varování před přívalovými vlnami a vyzvaly lidi, aby se evakuovaly do bezpečí na vyšší místa. Ohrožená byla i jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo jiné silné zemětřesení. Obavy se ale nepotvrdily a úřady už varování stáhly.

Nový Zéland zasáhly další otřesy. Zemětřesení poškodilo silnice, na budovách jsou praskliny

| ČTK, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Po nedělním zemětřesení postihly Nový Zéland další otřesy, tentokrát o síle 6,2 stupně. Zasáhly opět zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch. Poškozeny jsou desítky domů a silnice. Novozélandské úřady doporučují lidem, aby kvůli vysokým vlnám nechodili na pobřeží. Podle civilní obrany mohly v některých oblastech dosahovat výšky až pěti metrů.

|Lukáš Matoška |Zprávy z domova

Češku zadrženou za pašování drog na Novém Zélandu propustili, i kvůli vysokému věku

Češka zadržená na Novém Zélandu kvůli pašování drog je na svobodě. Místní soud rozhodl o jejím propuštění kvůli věku, zdravotnímu stavu a zejména kvůli nemožnosti prokázat vědomý podíl na převozu zakázané látky. Celníci zadrželi více než 70letou ženu společně s dalším Čechem na letišti v Aucklandu, kam přicestovali z thajského Bangkoku.

|Kristina Roháčková, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

Severovýchod Nového Zélandu zasáhlo silné zemětřesení. Úřady varují před tsunami

Americká geologická služba zaznamenala na severovýchodním pobřeží Nového Zélandu podmořské zemětřesení o síle 7,1 stupně. Novozélandské úřady následně vydali varování před tsunami, které se týká celého západního pobřeží Severního ostrova. Podle agentury Reuters byly evakuovány některépobřežní oblasti. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn ani se nehovoří o žádných škodách.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Velký dík za vaše obrovské úsilí, napsala Češka novozélandským záchranářům. A darovala jim peníze

Česká turistka Pavlína Pížová poslala děkovný dopis novozélandským záchranářům, kteří ji našli v opuštěné horské chatě, kam se uchýlila po smrtelném pádu svého partnera na konci července. Informoval o tom dnes novozélandský deník The Stuff. Češka podle něj darovala novozélandské policii, záchranářům a správě národního parku "čtyřcifernou" peněžní částku. Pížová by se měla vrátit do konce týdne do České republiky, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.