Oberstdorf

|Tomáš Kohout, Jakub Knoll |Zimní sporty

Na Turné je to strašně těžké, ale za body jsem rád, říká po Oberstdorfu Štursa

Skokani na lyžích mají za sebou první ze závodů tohoto ročníku Turné čtyř můstků. A tím nejspokojenějším je určitě Rakušan Stefan Kraft, který ho vyhrál před Polákem Kamilem Stochem. O Češích se nedá říci, že by zazářili, ale ani vyloženě nezklamali. Nejlepším z nich byl Vojtěch Štursa, který skončil na děleném dvacátém místě.

|Tomáš Kohout, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Skokan na lyžích Schlierenzauer chce na Turné čtyř můstků obhájit triumf

Jsou tradice, které se nemění. Třeba ta, že Turné 4 můstků skokanů na lyžích začíná každý rok po Vánocích v Oberstdorfu. Že se na něj všichni závodníci těší a ať už bojují o postup do závodu, body do Světového poháru, nebo o vítězství, jsou odhodláni pro to udělat všechno. A že největší šanci na vítězství má zase Rakušan.

|Tomáš Kohout, Tereza Jelínková |Zimní sporty

V letech je důležitá uvolněnost, ví skokan na lyžích Koudelka

Většinu z nás by ani nenapadlo skákat na lyžích. Asi proto, že bychom na to nenašli dost odvahy. Ale pro dost lidí je tento sport i povoláním a ti si zvykli i na to, že v sezóně závodí na různě velkých můstcích. Nejčastěji na těch, kde skáčou kolem 120 až 140 metrů. Párkrát za rok - jako třeba o tomto víkendu - ale létají přes 200 metrů. Včetně nejlepšího z Čechů.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Výraznou českou stopu najdeme i v zákulisí Tour de Ski

Český tým patří na Tour de Ski v běhu na lyžích hlavně díky Lukáši Bauerovi k těm silnějším, výraznějším a soupeři respektovaným. Je součástí druhého sledu hned za skandinávskými lyžařskými velmocemi. Mezi novináři, kteří konvoj Tour doprovázejí, to ale poznat není. Například z Oberstdorfu, kde se jely poslední dvě etapy, přinášel původní zpravodajství a publicistiku jenom Český rozhlas.

Jakš byl ve skiatlonu v Tour de Ski osmý, vyhrál Northug

|Alena Benešová, Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil osmé místo ve skiatlonu v rámci Tour de Ski v Oberstdorfu. Lukáš Bauer dojel patnáctý. Z vítězství se radoval Petter Northug z Norska, který udržel celkové vedení v seriálu. V cílové rovince se o prvenství porval se Švýcarem Dariem Colognou a Maximem Vylegžaninem z Ruska, který skončil třetí. Skiatlon žen vyhrála Norka Marit Björgenová, která porazila o necelé dvě sekundy Polku Justynu Kowalczykovou. Ta i nadále vede průběžné pořadí Tour de Ski.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Zimní sporty

Třetí místo v Tour de Ski je pořád reálné, říká Lukáš Bauer

Lukáš Bauer byl nejaktivnějším závodníkem v první polovině čtvrté etapy Tour de Ski v běhu na lyžích v německém Oberstdorfu. Ve skiatlonu na dvakrát deset kilometrů skončil sice patnáctý, ale díky bonusovým sekundám, které především v klasické části závodu nasbíral, si v hodnocení Tour polepšil na devátou pozici. Ztráta na dnes vítězného i celkově vedoucího Nora Northuga ale narostla na minutu a půl.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

K vybavení běžců na lyžích patří občas i špunty do uší

Asi se shodneme na tom, že nejdůležitějším vybavením profesionálního běžce na lyžích jsou přirozeně lyže. Ale pro účastníky Tour de Ski to na jejich druhé štaci tak docela neplatí. V německém Oberstdorfu se závodilo na Silvestra a pracovní den mají lyžaři i dnes na Nový rok. Aby měli na čtvrtý závod během čtyř dnů dostatek sil, potřebují se pořádně vyspat. Vítání nového roku proto vynechávají a jejich nepostradatelnou pomůckou se staly špunty do uší.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Běžci na lyžích si v Oberstdorfu připadali jako zmoklé slepice

Včerejší závod skokanů na lyžích v Oberstdorfu komplikovalo husté sněžení, což vadilo více závodníkům než lidem, kteří se přišli na Turné čtyř můstků podívat. Dnes vystřídali v tomhle jihoněmeckém středisku skokany běžci na lyžích, které tam čekala třetí etapa Tour de Ski. A tentokrát si byli závodníci a fanoušci ve svém nepohodlí rovni. Tedy až na deštníky a pláštěnky, pod které se diváci mohli schovat. Počasí zkrátka bylo ještě více pod psa než při včerejších skocích.