Je to až skoro neuvěřitelný příběh. Napínavé vyprávění Blanky Čílové, zasazené do souvislostí druhého a třetího odboje, sepsal novopacký rodák Daniel Polman.
Za roli „přisluhovače západních imperialistů a zrádce národa“ dostal 18 let ve vězení, jeho otec 25. Součástí jejich trestů bylo propadnutí veškerého majetku a ztráta občanských práv.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
„Myslím si, že 50. léta jsou v české kinematografii dost dietně zpracována. Měl jsem za to, že brutální, krvelačný komunismus je potřeba ukázat,“ říká režisér Tomáš Mašín o svém nové filmu.
„Byli to lidé ochotní se za jakoukoliv cenu postavit proti zločinnému komunistickému režimu,“ popisuje spisovatel Jiří Padevět Mašíny, kteří před 70 lety podnikli dramatický útěk do Západního Berlína.
Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
Odbojáři pustili na ukrajinský svátek nezávislosti v ulicích okupovaného Luhansku ukrajinskou hymnu. Tato akce byla jednou z mnoha, kterou zveřejnilo hnutí Žlutá stuha.
O popravě desítek lidí v roce 1944 ve městě Meymac celé dekády nikdo nepromluvil. Teprve nedávno prolomil ticho skoro stoletý odbojář, tehdy mu bylo 19 let.
Před 80 lety – 2. srpna 1943 – vypukla v Treblince ve východním Polsku vzpoura. Spolu s povstáním v Sobiboru a ve varšavském ghettu patří k nejvýznamnějším činům židovského protinacistického odboje.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Před 75 lety se odehrála na jedné venkovské tancovačce z pohledu velkých dějin zdánlivě nepodstatná věc. Zcela zásadní se však stala pro dvacetiletou dívku Libuši Mariánovou.
Ve vykonstruovaném procesu bylo obžalováno celkem 13 lidí. Spolu s Horákovou komunisté v pankrácké věznici 27. června 1950 popravili oběšením i Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.
„Často zapomínáme na těžký osud těch dalších více než 50 tisíc lidí, kteří se v ghettu v době povstání skrývali a živořili,“ vysvětluje mluvčí muzea Marta Dziewulská.
„Šla jsem ze školy a říkala jsem si: třeba se maminka nebo tatínek vrátili a budou doma. Ale nedočkala jsem se jich,“ vypráví Jaroslava Mokrá, které na konci války bylo 14 let.
Volyňský Čech Václav Pirožek zemřel před dvěma lety bez většího povšimnutí veřejnosti nečekaně ve znojemské nemocnici na covid. Byl jedním z posledních veteránů druhé světové války.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Třicetiletí rodiče Vyhnisovi navštěvovali Sokol, kde se dali dohromady s protinacistickými odbojáři. Gestapo je v roce 1942 pozatýkalo a zavraždilo. Zůstala po nich tříletá holčička Alenka.
Rod Mašínů hospodařil na nejstarším statku v Lošanech od konce 17. století. Statek na počátku 50. let zabavili komunisté. Děti Josefa Mašína ho získaly zpět až v roce 2018.
Heslo letošní přehlídky je Sdílet plamen a připomíná loňské úmrtí posledního člena francouzského odboje Huberta Germaina. A předznamenává olympijské hry v Paříži, které se budou konat za dva roky.
Snaha získat Rakousko a připojit ho k „velkému Německu“ se Hitlerovi nakonec „podařilo“ prostřednictvím takzvaného anšlusu, a to 12. března 1938. Tehdy ho podporovala většina německé společnosti.
Irena se dnes jmenuje Fajmanová, a hned v úvodu je vhodné zdůraznit, že prožitek heydrichiády představuje jen začátek její pozoruhodné osobní a rodinné historie.
Paul Millar (89) vypráví o svém životě a o tom, jak se staral o hroby českých válečných dobrovolníků, kteří trénovali na severozápadě Skotska po boku britských speciálních jednotek.
Od začátku dubna Radiožurnál mapuje dění v protektorátu před útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od hrdinského činu Kubiše a Gabčíka letos uplyne přesně 80 let.
Moravec, někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně, je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Před 80 lety se zástupci exilové vlády v Londýně dohodli, že je nezbytné zlikvidovat jednoho z čelných představitelů nacistické moci v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha.
Lídr hnutí odporu Ahmad Masúd dříve ubezpečoval, že bude v protiofenzivě pokračovat. V neděli ale řekl, že vítá návrh rady muslimských učenců, aby byla zahájena jednání o mírovém urovnání konfliktu.