odboj

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Ministerstvo obrany ocenilo dalších 45 účastníků třetího odboje. Za svého otce ocenění převzala i Bohdalová

Dalších 45 účastníků tzv. 3. odboje v úterý převzalo osvědčení za svou činnost v boji proti komunismu. Spolu s dekrety a odznaky jim je v pražských Dejvicích předala náměstkyně ministra obrany Alena Netolická. Ocenění odbojáři se většinou podíleli na vydávání, rozmnožování a šíření samizdatové literatury nebo protirežimních tiskovin.

Čeští vlastenci popravení nacisty v ruzyňských kasárnách budou mít památník

|Eva Rajlichová, mkp |Historie

Našli tam smrt studenti, prvorepublikoví politici i armádní důstojníci. Areál ruzyňských kasáren využívaly za druhé světové války nacistické čety k likvidaci elit českého národa. Nově má na místě vzniknout památník vlastencům. O proměnu starého skladu na pietní místo se snaží lidé z Vojenského historického ústavu. Dosud tam totiž zmařené životy připomínají jen stopy po kulkách.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Stát ocenil dalších sedm mužů, kteří se zapojili do protikomunistického odboje

Organizovali státní převrat, prosazovali protikomunistická hesla, bránili kolektivizaci majetku. Komunistický režim je za to poslal na desetiletí za mříže nebo do pracovních táborů. Řeč je o sedmi mužích, kteří se nově zařadili mezi státem uznané hrdiny třetího odboje. A to i přesto, že ministerstvo obrany jejich zásluhy původně neuznalo. O jejich ocenění rozhodla až etická komise, ke které se odvolali.

|Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Historie

Pomník odbojáře Morávka se vrátil na Prašný most, musel ustoupit tunelu Blanka

Památník štábního kapitána Václava Morávka se přesunul zpět na Prašný most v Praze 6. Na tomto místě legendární postava československého odboje zemřela v roce 1942 při přestřelce s gestapem. Na šest let se musel pomník přestěhovat kvůli stavbě tunelového komplexu Blanka. In memoriam dostal Morávek ještě za prezidenta Václava Klause hodnost brigádního generála.

|Petr Kološ |Historie

Před 70 lety partyzáni vyhodili do vzduchu trať u Srbska na Berounsku

Osmého srpna 1943 krátce po třetí hodině ranní se u Srbska na Berounsku ozvaly tři mohutné detonace. Šlo o vůbec první ostrou odbojářskou akci s použitím výbušnin na železnici v Čechách. Výbuch poškodil koleje v obou směrech a provoz na dráze se zastavil. Bohužel vlak s dodávkou zbraní projel o něco dřív, než odbojáři předpokládali. Navíc jim jedna z náloží nevybuchla. O to snáze je kladenské gestapu dopadlo. 70 let od této akce lidé na tyto hrdiny vzpomenuli u pamětní desky v hale berounského nádraží.

Zásobovali odboj výbušninami, gestapo je popravilo. Teď se dočkali pomníku

|Alžběta Havlová, Simona Bartošová |Regiony

Klempířský mistr Josef Líkař a rotmistr Václav Řehák vyráběli za druhé světové války výbušniny v dílně, která se stala první větší zbrojovkou domácího odboje. Gestapo je ale nakonec popravilo. Na Bílé Hoře v Praze jim teď byl slavnostně odhalen pomník. Bývalému režimu vadila jejich spolupráce s Josefem Mašínem starším.

|Petr Medek, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Z vlastizrádce je po 60 letech příslušník třetího odboje a veterán. Ocenění převzal i za rodiče

Víc než rok už platí zákon o třetím odboji. Za tu dobu se přihlásily skoro čtyři tisíce lidí s žádostí, aby jejich činnost z období mezi lety 1948 a 1989 stát oficiálně uznal jako boj proti komunistické diktatuře. Průměrně ale ministerstvo obrany vyhoví každé páté žádosti. Tento týden premiér Petr Nečas předal ocenění dalším osmnácti lidem.

|Petr Dudek, Mirko Kašpar |Historie

Většina členů protikomunistického odboje stále čeká na odškodné, úřady nestíhají

Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.

|Jaroslav Skalický, Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Zemřel veterán druhé světové války, generál Tomáš Sedláček

Ve věku 94 let zemřel hrdina protinacistického odboje, armádní generál Tomáš Sedláček. Během druhé světové války působil ve Francii, Velké Británii a později i v Sovětském svazu. Komunistický režim ho po válce obvinil z vlastizrady a ve vykonstruovaném procesu odsoudil na doživotí. Ve vězení strávil devět let, většinu z nich v uranovém lágru.

|Ladislav Dvořák, Lucie Maňourová |Historie

Před 140 lety se narodil Emil Hácha. Odsuzovaný zachránce mnoha životů

Na dnešní den připadá 140. výročí narození politika Emila Háchy. Právník evropské úrovně a pozdější prezident pomnichovského Československa se stal i hlavou protektorátu. Přestože byl dlouhá léta po válce považován za zrádce národa a dodnes tento názor v části české veřejnosti přetrvává, historici pohled na něj pootáčejí a usilují o jeho rehabilitaci.