Dorovnání důchodů pro disidenty. O osvědčení pro odbojáře budou moct žádat příbuzní či šéf ÚSTR

Žádost o osvědčení o odboji proti komunismu by za disidenty a disidentky mohli nově s jejich souhlasem podávat jejich příbuzní, prospěšné organizace i šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Mohlo by to usnadnit a urychlit dorovnávání disidentských důchodů do průměrné penze a rozšířit okruh těch, kteří ji pobírají. Počítá s tím návrh novely o účastnících odboje proti komunismu, kterou by mohla v brzké době projednat vláda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Dorovnání důchodů pro disidenty. O osvědčení pro odbojáře budou moct žádat příbuzní či šéf ÚSTR (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) navrhuje, aby Sněmovna předlohu schválila už při prvním projednávání. Změny by mohly začít platit od druhého měsíce po přijetí.

Nová kniha odhalí, jak StB získávala informace ve Francii. Agenty zajímali disidenti i jaderné zbraně

Číst článek

Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Od loňského 17. listopadu držel přes týden před sídlem vlády hladovku. Přidal se k němu někdejší disident John Bok.

Protest ukončili poté, co kabinet mimo jiné ministrům uložil připravit návrh změn zákonů k zajištění důstojných důchodů. Za malými disidentskými penzemi bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Lidé tak neměli dostatečné odvody. Norma se změnami začala platit letos. Podle ní se osobám s osvědčením o odporu proti komunismu penze automaticky dorovná na průměrnou částku.

Nedůvěra v instituce i strach

O osvědčení mohou teď ministerstvo obrany žádat disidenti a disidentky. Za zemřelé to pak mohou udělat vdovy a vdovci, rodiče, potomci či sourozenci a také spolky odbojářů a politických vězňů či organizace, které se zaměřují na historii, vzdělávání a ochranu lidských práv.

Disidenti se dočkají automaticky průměrné penze. Nebudou muset nic dokládat, navrhuje vláda

Číst článek

Podle podkladů k novele je nynější nastavení příliš přísné a vydávání potvrzení zbytečně brzdí. Podle analýzy o potvrzení řada odpůrců a odpůrkyň režimu totiž vůbec nežádá.

Důvodem bývá nedůvěra ve státní instituce z minulosti, obavy ze složitého vyřizování i přesvědčení, že o ocenění se žádat nemusí a stát by ho měl udělit sám. Nově by tedy za lidi, kteří s tím budou souhlasit, mohli žádost podat jejich příbuzní, organizace či šéf ÚSTR. Zajistit se tak má, že osvědčení získá víc lidí.

„Pokud by navrhované změny nebyly přijaty, nadále nebudou formálně oceněny osoby, které se sice na odboji a odporu proti komunismu aktivně podílely, neupraví se jim ani penze a odpovídající zajištění ve stáří,“ uvedli autoři návrhu.

Podle nich není důvod bránit Ústavu pro studium totalitních režimů, aby žádosti o osvědčení pro konkrétní lidi podle svých poznatků podával. Mohlo by to urychlit řízení.

Ocenění odpůrců a odpůrkyň režimu stanovuje zákon z roku 2011. Ministerstvo obrany dostalo 3294 žádostí o osvědčení od bojovníků a bojovnic proti režimu. Dalších 1615 žádostí podali za zemřelé pozůstalí a 874 organizace, tedy přes dvě pětiny. Disidenti a disidentky mají dostávat průměrný důchod, který pro letošek činí 20 635 korun. Vdovám a vdovcům náleží tento rok minimálně 12 518 korun a invalidům 9812 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme