„Tabulka byla více než 3200 let zavalena hromadami kamení, proto je značně deformovaná a při procházení snímků z tomografu bylo vidět možné znaky uvnitř jen částečně.“ vysvětluje Daniel Vavřík.
Desky z duralu a mosazi jako notebook. Ruční kaligrafie současným písmem. To je slib, který ve čtvrtek podepíše nový prezident Pavel. Za podobou slibu stojí kaligrafka Dočekalová a designér Matějka.
Nové psací písmo Comenia Script se možná rozšíří do více základních škol. V současné době je na něj proškoleno asi 1400 učitelů z tisícovky škol. Česká školní inspekce zjistí, na kolika se ale reálně učí. Takových škol může přibýt, na trhu je totiž už levnější varianta písanek. Její vydání ale doprovází spory o konkrétní podtyp písma.
Nový typ písma školy zatím příliš nezaujal. Pokračují v něm hlavně ty, které modernější psaní dva roky testovaly. Některé děti se ale po letech učí i klasické psaní, aby si uměly přečíst třeba dopisy od prarodičů. Písmem Comenia Script, které je podobné tiskacímu, přesto už v Česku píšou tisíce dětí.
Příliš malé písmo na etiketách potravin stále trápí řadu zákazníků. Špatně čitelné jsou například texty na velikonočních čokoládových figurkách, kde často splývají s barvou obalu. Výrobci přitom dosud prodejem takového zboží nic neriskují, to se ale už brzy změní.
Od nového školního roku si mohou základní školy v Česku vybrat, jaké písmo budou učit psát prvňáčky. Ministerstvo školství doporučilo jako aletrnativu nové písmo Comenia, které připomíná tiskací písmo, protože písmena nejsou navzájem spojená. Podmínkou pro jeho použítí ve školách je ale souhlas rodičů. Před uvedením do praxe se nové písmo dva roky testovalo a v Plzeňském kraji se jej zatím většina škol nechystá do výuky zavádět.
Ředitelé škol stojí před rozhodnutím, jak vyučovat děti psaní. Kromě klasického písma mohou používat i nový typ Comenia Script, který po dvouletém testování povolilo ministerstvo školství. Většina ústavů ovšem chce se změnami ve výuce počkat na nový školní rok.
Pedagogové mohou kromě krasopisu vyučovat i nový typ písma Comenia Script. Ministerští úředníci ho povolili po dvouletém testování na 33 školách. Dětí prý písmo baví a vyhovuje například i levákům nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami.
Američtí vědci rozluštili staré písmo Egypťanů a sestavili slovník. Nejde ale o staré známé hieroglyfy. Staří Egypťané totiž tisíc let mluvili a psali démoticky - a tak se zřejmě vyjadřovala i královna Kleopatra.
Při výuce psaní jsou kromě samotného nácviku písmen a psací techniky stejně důležité i takzvané hygienické návyky, tedy třeba to, jak dítě u stolu sedí nebo jak drží tužku. Právě s tím by měli rodiče svým potomkům pomáhat už v předškolním věku. Prospějí tím jejich zdraví a ušetří i dost práce učitelům prvňáčků.
Dokonalým krasopisem plným barokních kudrlinek se dnes může pochlubit jen málokterý český školák. V sešitech dětí se narozdíl od písanek jejich prarodičů vyjímá spíše strohý styl. Třicet tři základních škol uplynulé dva roky testovalo, jak by jednoduché, moderní písmo Comenia Script ve výuce fungovalo. Na konci června pokusný projekt končí. Už teď ale ministerstvo školství říká, že by se Comenia Script mohl stát dobrou alternativou k běžné psací normě.
Děti si dnes ze škol odnesly svá vysvědčení. Prvňáčci na nich mají i známku ze psaní a někteří z nich se mohou pochlubit i tím, že se učili nový typ písma – Comenia Script. Jaký byl jeho první rok testování?
Nový model písma si v novém školním roce od září vyzkouší čtyřicet základních škol. Písmo, které připomíná tiskací písmena, navrhla Radana Lencová. Chce, aby bylo psaní pro děti hrou a inspirací.
Ministerstvo školství odsouhlasilo, aby si čtyřicet tuzemských škol vybralo, jestli budou žáky učit klasické psací písmo nebo moderní verzi Comenia Script, která více připomíná písmo tiskací a podle své autorky více odpovídá současným potřebám dětí i dospělých. Proti možnému zrušení výuky současného krasopisu na školách se ale současně zvedla vlna kritiky.