přístupová jednání

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Europarlament vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem. Nelíbí se mu situace v zemi

Od pokusu o vojenský puč v Turecku uplynuly čtyři měsíce. Situaci v zemi je ale neutěšená, což se nezamlouvá poslancům Evropského parlamentu. Přijali proto rezoluci, která sice uznává právo turecké vlády potrestat organizátory pokusu o převrat, zároveň ale ostře kritizuje porušování lidských práv při jejich stíhání. Europoslancům se také nelíbí úvahy o znovuzavedení trestu smrti. V právně nezávazném usnesení tak ve čtvrtek vyzvali ke zmrazení přístupových jednání s Ankarou.

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Rakousko je sídlem rasismu, ohradil se turecký ministr proti kritice od kancléře Kerna

Diplomatická roztržka mezi Vídní a Ankarou se stupňuje. Turecký ministr zahraničí označil poslední výroky rakouské kancléře za ohavné. Christian Kern vyzval k ukončení přístupových rozhovorů mezi Ankarou a Evropskou unií. Mezi důvody uvedl nedostatečnou úroveň tamní demokracie a hospodářství i rozsáhlé čistky po nezdařeném vojenském převratu.

Černá Hora očekává, že už brzy začnou přístupová jednání s Evropskou unií

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Rozšiřovaní Evropské unie neskončilo, navzdory hlubokým problémům, které teď sedmadvacítka prožívá. Na politické mapě Evropy zbývají ještě země západního Balkánu. Jejich začlenění je jednou z priorit české zahraniční politiky. Za rok se 28. členem stane Chorvatsko a z ostatních zemí je členství nejblíže Černá Hora, která chce v červenci zahájit přístupová jednání. I proto se tam na obhlídku vydal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

|Pavel Novák, Eva Presová |Zprávy ze světa

Srbsko se po summitu EU nejspíš nestane kandidátskou zemí

Srbsko se po dnešním summitu Evropské unie nejspíš nestane kandidátskou zemí. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu je za tím hlavně neústupnost Německa. Podle Berlína není Srbsko na získání statusu kandidáta pro vstup do Unie připravené. Německu jde hlavně o zklidnění situace na severu Kosova, na kterou může mít Bělehrad vliv. Kosovští Srbové tam nedávno zranili několik německých vojáků KFOR, kteří se snažili rozebrat jimi navršené barikády před hraničními přechody do Srbska.

Chorvatsko má vstoupit do EU v roce 2013, rozhodl summit

|Pavel Novák, Martin Dorazín, Martina Mašková, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Chorvatsko má vstoupit do Evropské unie 1. července 2013, a stát se tak jejím 28. členským státem. Dnes, v předvečer dvacátého výročí vyhlášení nezávislosti Chorvatska, to v Bruselu schválil summit EU. Zmíněné datum je zatím tzv. technické, ale vstup Záhřebu může v podstatě ohrozit pouze záporné vyjádření některého z národních parlamentů.