Ramalláh

|Štěpán Macháček, mka |Zprávy ze světa

Izrael a Palestina se nemohou shodnout na příčině smrti palestinského ministra

V Rámalláhu na Západním břehu se tisíce lidí zúčastnily státního pohřbu Zijáda abú Ajna. Palestinský ministr zemřel včera po střetu demonstrantů s izraelskými vojáky. Patologové se v určení příčin jeho smrti rozcházejí. Palestinci ale jednoznačně obviňují izraelské vojáky z brutálního zákroku, který měl za následek i ministrovo úmrtí. Izrael prohlásil, že abú Ajn zemřel na infarkt.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Palestinci možná přesunou vládu z Rámalláhu do izolované Gazy

Příští palestinská vláda národní jednoty nebude sídlit v Rámalláhu, ale v pásmu Gazy. Prohlásil to vysoký představitel hnutí Hamás Ahmad Júsuf. Jeho organizace chystá po čtyřech letech sporů usmíření s hnutím Fatah, které se těší podpoře Izraele a Západu. Výsledkem má být zrušení současných dvou vlád a vytvoření jedné společné. V květnu by pak mělo dojít na parlamentní a prezidentské volby.

|Břetislav Tureček, bre, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Palestince pobouřil postoj prezidenta Obamy k uznání jejich státu

Pokud Palestinci chtějí získat nezávislost, musejí toho dosáhnout v rozhovorech s Izraelem. Takový je postoj amerického prezidenta Baracka Obamy. Vyjádřil ho nejen v projevu v OSN, ale i při rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Toho varoval, že palestinskou státnost budou Američané v OSN vetovat. Palestince Obamovo stanovisko pobouřilo. Připomínají jeho loňský výrok, že by si do roka přál nezávislý palestinský stát.