Rusalka

Rusalka v textech na iROZHLASU

|Michaela Vetešková |Hudba

Národní muzeum posílá autentický záznam Dvořákovy Rusalky do New Yorku. Česko opustí poprvé

Jediný autentický notový záznam Rusalky Antonína Dvořáka opustí bezpečí depozitářů Národního muzea a v přísném bezpečnostním režimu se vydá na cestu do Spojených států. Na přesun ho připravovali v Českém muzeu hudby. Pojistná hodnota silného svazku vázaného v kůži je několik desítek milionů korun. Českou republiku opustí vůbec poprvé.

Prvním představením v novém přírodním amfiteátru v Chudenicích bude Rusalka

|Jitka Englová |Regiony

Před osmi lety v Chudenicích na Klatovsku vniklo občanské sdružení Otisk. Začalo se starat o arboretum Americká zahrada, zpřístupnilo rozhlednu Bolfánek, zchátralou bývalou hájovnu přestavělo na hostinec s ubytováním a pustilo se i do oprav historických staveb v areálu. Jejich další vizí bylo vytvořit pod Bolfánkem přírodní amfiteátr a to se podařilo letos. První akcí, která amfiteátru vdechne život, bude opera Rusalka.

|Zuzana Vlčková, kap |Hudba

Dvořákova Rusalka zahájí další cyklus přímých přenosů z Metropolitní opery

Odhodlání Rusalky je inspirující, říká o své životní roli americká sopranistka Renée Flemingová. Poprvé zpívala v opeře Antonína Dvořáka v roce 1990, dnes je nejslavnější současnou protagonistkou Rusalky. Její výkon i s pověstným bezchybným ř v árii O měsíčku si dnes vychutnají návštěvníci 27 českých kin. V nich a také na pražském náměstí Republiky totiž poběží přímý přenos z představení Rusalky v newyorské Metropolitní opeře.