Dvořákova Rusalka zahájí další cyklus přímých přenosů z Metropolitní opery

Odhodlání Rusalky je inspirující, říká o své životní roli americká sopranistka Renée Flemingová. Poprvé zpívala v opeře Antonína Dvořáka v roce 1990, dnes je nejslavnější současnou protagonistkou Rusalky. Její výkon i s pověstným bezchybným ř v árii O měsíčku si dnes vychutnají návštěvníci 27 českých kin. V nich a také na pražském náměstí Republiky totiž poběží přímý přenos z představení Rusalky v newyorské Metropolitní opeře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renée Fleming jako Rusalka | Foto: Metropolitní opera v New Yorku

„K české hudbě mě přivedla maminka a už jako malá jsem se naučila zpívat Rusalčinu árii v češtině,“ řekla při příležitosti jednoho ze svých vystoupení v Česku Renée Flemingová Českému rozhlasu.

„A pak, na začátku své pěvecké kariéry, kdy řada umělců odmítala zpívat opery v originálním znění – to bylo asi tak před 25 lety – jsem árii Měsíčku na nebi hlubokém měla odvahu zpívat v češtině,“ vzpomínala.

S přímými přenosy začala takzvaná MET před šesti lety a teď je vysílá do 1500 kin po celém světě, vůbec poprvé ale tento cyklus zahájí opera českého skladatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přenosu Rusalky z Metropolitní opery v New Yorku informovala redaktorka Zuzana Vlčková

Jak bude večer vypadat? „Vidíte tu operu snímanou asi deseti kamerami. Vidíte detailní záběry pěvců, vidíte i ty nedokonalosti, na které si musejí dávat pozor,“ popisuje Radka Ondráčková z Aerofilms a dodává:

„Ale zároveň je to exkurze do operního domu, protože v přestávkách se podíváme do zákulisí, vidíme, co se děje za oponou, jak se přestavují kulisy, jak se zametá jeviště. Můžeme si poslechnout i živé rozhovory s protagonisty představení, s dirigentem.“

Každou sezonu navštíví v Česku přímé přenosy z Metropolitní opery 30 až 40 tisíc diváků.

Zuzana Vlčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme