V Praze by měla nově vzniknout sběrna k odkládání nepotřebných věcí. Má se nacházet v Holešovické tržnici v nevyužívané hale, která se nachází na okraji areálu v blízkosti tramvajové zastávky.
Výkupny kovů našly nový způsob, jak obejít vyhlášku ministerstva životního prostředí. Peníze tak dál vyplácejí v hotovosti. Lidé odevzdají kovový šrot ve sběrně, získají za něj fakturu a tu si nechají o kus dál proplatit. Podle České obchodní inspekce jde ale o jasné obcházení zákona.
Zloději letos ukradli o polovinu méně kovů než loni. Škody, které způsobili, pak klesly téměř o třetinu. Vyplývá to z výsledků za březen až květen, které zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Výkup starého železa ztížila sběrnám vyhláška ministerstva. Od 1. března musí lidé dostat peníze za kovový šrot na účet nebo složenkou.
Bezmála půl tuny kradených kovů zajistili policisté při středeční razii Blue 24. Stovky policistů spolu s inspektory životního prostředí procházely vlaky, nádraží a sběrny kovů v celé zemi. Pátrali tam po zlodějích, nelegálních migrantech a dealerech drog. Zadrželi 35 lidí.
Lidé v Mostě téměř přestali vozit kovový šrot do výkupen. Už víc než týden platí nová vyhláška, která za něj sběrnám zakazuje vyplácet peníze na ruku. Opatření má omezit krádeže kovových věcí, například kabelů nebo kanálových vpustí. Majitelé sběren si ale stěžují, že vyhláška je pro ně likvidační.
Vyhláška ministerstva životního prostředí od března nařizuje za kovový odpad ve sběrnách nevydávat žádné hotové peníze. Novému pravidlu se musejí přizpůsobit jak výkupny, tak jejich zákazníci. Třeba v Teplicích.
Obyvatelé Chomutova, kteří odevzdávají kovový šrot nebo papír do sběrny, budou muset od ledna strážníkům dokázat jeho původ. Nová vyhláška původně lidem zakazovala odevzdávat šrot do sběren úplně. Jenže aby mohla platit, muselo by město nabídnout obyvatelům více možností, jak s odpadem naložit.
Poslanci budou řešit výkup šrotu ve sběrnách. Příslušnou normu jim vrátil Senát s úpravami. S výjimkou autovraků navrhuje zakázat sběrnám výkup kovového odpadu od fyzických osob. Podle senátorů to pomůže zamezit krádežím kovů. Prodávat šrot ve sběrnách by tak mohli jen živnostníci a firmy, kterým by ale sběrny platily bezhotovostně.
Senátoři chtějí zakázat fyzickým osobám prodávat kovy ve sběrnách. To by znemožnilo zlodějům zpeněžit odcizené věci. Krádeže kovu ohrožují například bezpečnost na železnici. Senátoři proto zpřísnili poslanecký návrh zákona o odpadech a poslali ho zpátky do Sněmovny.
Ukradené poklopy od kanálů, uřezané dráty a součásti zabezpečovacích zařízení na železnici, to je jen zlomek zločinů, kterých se dopouštějí lovci kovů. Ročně tak napáchají škody za stovky milionů korun. Zamezit rozšířeným krádežím kovů by měla novela zákona o odpadech. Pozměňovací návrh míří přímo na sběrny. Chce určovat, od koho smějí kov vykupovat.
Železný šrot nevykupujeme. Tento nápis si od července mají na vrata pověsit všechny sběrny na území tří obcí na Karvinsku. Radnice v Bohumíně, Rychvaldu a Dolní Lutyni tak chtějí zabránit krádežím kovů. Připravují vyhlášku, která kovošrotům zakáže platit takzvaným sběračům. Lidé budou smět kovový odpad vozit do obecních sběren, ale nedostanou za to ani korunu.
Kvůli zlodějům kovů se na Ostravsku mění i pohřební zvyklosti. Lidé si nechávají přesypávat popel pozůstalých do plastových uren. Zloději totiž ve velkém kradou i na hřbitovech. Důkazem je poslední případ, kdy zloděj ukradl měděnou urnu a přímo na pietním místě popel vysypal. Plastovou schránku, která byla vedle, nechal na místě.
Skoro čtyři tuny kradených kovů zadrželi čeští policisté při celoevropské akci proti krádežím na železnici. Zátah s názvem Blue 24 provedlo v noci na čtvrtek na dva a půl tisíce uniformovaných mužů a žen. Ve vlacích, nádražích i sběrnách surovin hledali hlavně kovy ukradené na železnici.
Reportážní test Českého rozhlasu ukázal na vážná porušování předpisů výkupen železa na Vysočině. Pět ze šesti od nás chtělo koupit ‚kradené‘ dopravní značky. S kufrem plným železa a hliníku jsme se vydali do sběren poté, co Česká obchodní inspekce odhalila nedostatky u většiny výkupen na Vysočině. Náš pokus se skrytým mikrofonem to potvrdil. Nejen že od nás dopravní značky chtěli jejich pracovníci koupit, někteří z nich nás chtěli i ošidit na penězích.
Papír můžeme buď zcela zadarmo vytřídit do kontejneru na separovaný odpad nebo ho odvézt do sběru. I v dnešní době tříděného odpadu je totiž možné na papíru něco málo vydělat. Tato surovina se často i vyváží do zahraničí, a tak sběrny po letech, kdy staré noviny a časopisy končily v popelnici, opět začínají vysloužilé tiskoviny vykupovat.