Prodávat kovy do sběrny asi budou moci jen firmy, ne občané. Podpořil to Senát

Senátoři chtějí zakázat fyzickým osobám prodávat kovy ve sběrnách. To by znemožnilo zlodějům zpeněžit odcizené věci. Krádeže kovu ohrožují například bezpečnost na železnici. Senátoři proto zpřísnili poslanecký návrh zákona o odpadech a poslali ho zpátky do Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Mostecku častěji kontroluje sběrny kvůli přibývajícím krádežím barevných kovů | Foto: Jan Beneš

Sběrny by mohly kovový odpad vykupovat jen od podnikatelů a firem, kterým by směly peníze posílat pouze bezhotovostně.

Občané budou mít podle předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy možnost donést kov do sběrny zadarmo.

„Fyzické osoby mohou podle tohoto návrhu odevzdávat (kovový odpad) bezplatně do sběrných dvorů obcí, ale také do sběren,“ upozornil Vícha.

Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO podle svých slov počká, jak norma dopadne ve Sněmovně, kde se o ní bude znovu hlasovat. Má ale připravenou vlastní vyhlášku, která by sběrnám pouze zakazovala platit za kov hotově.

„Zákaz hotovostních plateb, což je dneska největší problém, určitě výrazně zkomplikuje situaci těm, kteří tam přicházejí opravdu s tou kárkou. Nějak si neumím představit, že v tuto chvíli budou mít ten bankovní účet,“ řekl Brabec.

Svaz měst a obcí se snaží prosadit přísnější dikci zákona. Podle údajů svazu loni kvůli krádežím kovů zmizel majetek asi za půl miliardy korun. A to jen pokud jde o krádeže se škodou nad 5 tisíc korun.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme