sledování

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Yahoo skenovala pro americké tajné služby stovky milionů e-mailů, tvrdí bývalí zaměstnanci

Internetová společnost Yahoo údajně na požádání americké vlády prověřovala všechny příchozí e-maily svých zákazníků. Za tímto účelem loni tajně vyvinula počítačový program, který dokáže prohledávat zprávy i přílohy. Mohlo by jít o první známý případ, kdy internetová firma souhlasila s tím, že na přání vlády bude kontrolovat účty svých klientů v takovém rozsahu. Mělo se jednat o požadavek neveřejného vládního nařízení. Zprávu přinesla agentura Reuters s odvoláním na bývalé zaměstnance Yahoo.

Útvar zvláštních činností dal u soudu v kauze Nagyová zapravdu žalobcům

| ČRo, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Policejní Útvar zvláštních činností se u soudu s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, postavil na stranu žalobců. Útvar měl v expertním posudku odpovědět na otázku, jestli Vojenské zpravodajství provádělo v roce 2012 sledování nebo takzvané kontrasledování. To mělo podle obhajoby bývalou manželku expremiéra Nečase Radku chránit před nebezpečím.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Možnosti zhlédnout filmové novinky legálně online využívá stále více Čechů

Češi mají stále větší zájem o legální sledování filmových novinek z pohodlí vlastního domova. Vyplývá to z údajů kin a internetových obchodů, které tuto možnost nabízejí. Denně ji využijí stovky zájemců. Přehrání filmu vyjde zpravidla na několik desítek korun. Po zaplacení běží lidem 30denní lhůta, ve které mohou film sledovat.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Britská tajná služba umí ovládnout jakýkoli chytrý telefon, tvrdí Snowden

Edward Snowden obvinil britskou tajnou službu GCHQ, že je schopna na dálku proniknout do všech chytrých mobilních telefonů. Bývalý specialista amerických tajných služeb, který před dvěma lety zveřejnil kompromitující údaje o rozsáhlých aktivitách rozvědek a od té doby žije v Rusku, to řekl v exkluzivním rozhovoru pro BBC. Britská vláda odmítla informace komentovat.

| ČTK, Evelyna Kulíšková, mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud zprostil obžaloby Nečasovou i zpravodajce v kauze zneužití vojenské tajné služby

Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby v případu zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Stejně soud rozhodl i u bývalých šéfů vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a Milana Kovandy i zpravodajce Jana Pohůnka. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Kauza Nagyová: Nečas u soudu popřel sledování své tehdejší ženy Radky

|Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Expremiér Petr Nečas vůbec poprvé promluvil ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Na policii totiž celou dobu odmítl vypovídat. U soudu dnes jako svědek popřel, že by v roce 2012 někdo sledoval jeho tehdejší manželku Radku. Po jednání řekl, že se nic nezákonného nestalo. Hlavní obžalovanou v případu je Nečasova současná žena Jana, dříve Nagyová. Podle státního zástupce se ji Nečas snažil očistit.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Rakouské drony putují na Ukrajinu, mají sledovat válečné oblasti

Mapovat situaci na východní Ukrajině budou také bezpilotní letadla, takzvané drony. Objednala si je Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Stroje nenesou žádnou zbraň, za to ale hodně výkonnou optiku. Pohled ze vzduchu může být přitom klíčový. V Doněcké a Luhanské oblasti se totiž pořád bojuje, i když od září platí formální příměří.

|Ondřej Houska, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Snowden: Tajné služby v USA sledovaly i organizace na ochranu lidských práv

Americké tajné služby prý ve velkém odposlouchávaly i organizace na ochranu lidských práv. Tvrdí to bývalý spolupracovník tajné služby Edward Snowden, který o tom pomocí videokonference informoval Radu Evropy. Ta je sdružením evropských zemí na ochranu demokracie a právního státu. Američané podle Snowdena špehovali organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch.