V bývalém hraničním pásmu v centru Berlína jsou vystaveny tisíce plakátů, zahraje také „kapela svobody“ složená ze stovek profesionálních i amatérských hudebníků.
„Během studené války Rusko vyrábělo a hromadilo velké množství jaderných zbraní. Ten arzenál je tedy obrovský,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytička z Vysoké školy CEVRO Martina Heranová.
Koudelka nepřeháněl, když o současné situaci mluvil jako o nejhorší od 2. světové války. Politici by neměli podobná hodnocení odbývat prohlášeními, že se nás hrozby daleko za hranicemi netýkají.
„Řada členských států pochopila, že se opět vrací to, čemu se říká velmocenské soupeření, kde NATO pravděpodobně bude hrát roli vyvažování států, jako je Rusko nebo Čína,“ myslí si analytik Smetana.
Při odvodech by měla fungovat plná rovnoprávnost, řekla dánská premiérka Mette Frederiksenová. Dánsko by mělo zvýšit i své výdaje na obranu o 40,5 miliardy dánských korun (137 miliard Kč).
Podle Šedivého je shoda na nevyslání vojsk zřejmá. V pondělí tuto myšlenku potvrdil i nynější generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V případě instruktorů je ale situace jiná.
Krize a války v současném světě mají podle odborníků z Akademie věd mnoho společného. Díky datům z nových studií chtějí vědci porozumět tomu, jak společnost funguje a kde mohou konflikty vznikat.
Strategický bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí letounu Tu-160 z dob studené války. Ten měl původně sloužit v případě jaderné války k přepravě zbraní na dlouhou vzdálenost.
„Já nepatřím k těm, kteří se domnívají, že Kissinger vietnamskou válku prodloužil. Naopak ji možná zkrátil," vzpomíná na bývalého ministra zahraničí USA Michael Žantovský.
Zemřel Karel Schwarzenberg, který komentoval tuzemské i zahraniční dění také v rozhovorech Českého rozhlasu. Jeden takový vedl v roce 2018. Mluvil v něm o směřování Ruska i Miloši Zemanovi.
NATO má poprvé od konce studené války podrobný návod, jak se bránit případnému útoku Ruska. Co přinesou nové obranné plány, popsali pro iROZHLAS.cz český velvyslanec v NATO a šéf české armády.
Uplynulo přesně 60 let od jednoho z nejslavnějších prezidentských projevů studené války. Americký prezident Kennedy v něm tehdy řekl větu „Ich bin ein Berliner“, tedy „Jsem Berlíňan“.
Novinář i list obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým zpravodajem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.
O krásném novém multipolárním světě, kde nebude jedna světová mocnost diktovat všem ostatním, co mají dělat, mluvil Vladimir Putin poprvé veřejně před 16 lety.
400 českých učitelů testuje projekt Dějepis +. Místo pasivního přebírání vědomostí si žáci informace sami vyhledávají, ověřují a učí se k nim zaujmout vlastní názor.
Blinken také tlumočil postoj amerického prezidenta Joea Bidena, že USA nechtějí „novou studenou válku“. Čínu varoval před následky, pokud by materiálně podporovala Rusko ve válce na Ukrajině.
„Když se zamyslím nad tím, co Putin nedávno řekl, nepřekvapilo by mě, kdyby použil jaderné zbraně. A jaká by byla reakce USA? Mohli bychom být na pokraji další světové války,“ říká přeživší Hirošimy.
„Propaganda udržovala pocit ohrožení země ze Západu. Západní Německo a Rakousko byly líčeny jako státy, odkud hrozilo nebezpečí,“ píše historik Martin Pulec.
V našich konverzacích bylo zcela zřejmé, že byl šokován a zmaten, a to z mnoha důvodů. Věřil nejen v blízkost Rusů a Ukrajinců, ale věřil, že se tyto dva národy prolínají,“ řekl Palažčenko