Americký novinář je už rok držený v Rusku za špionáž ve vězení Lefortovo. Je známé jako mučírna z dob KGB
Páteční vydání amerického deníku Wall Street Journal vypadá velmi neobvykle. Jeho přední stránka je skoro celá bílá, prázdná a je na ní velký titulek: „Tady měla být jeho reportáž.“ Je to připomínka toho, že reportér listu Evan Gershkovich je už rok držený v ruském vězení kvůli podezření ze špionáže.
Evan Gershkovich je první americký novinář od konce druhé od konce studené války, kterého Rusko drží pro podezření ze špionáže. Je to syn ruských emigrantů, kteří přišli do Spojených států v době studené války před svým zadržením v Rusku.
Loni to bylo šest let, co žil v Moskvě. Před rokem ale byl zadržen tajnou službou, ruskou FSB. A to v Jekatěrinburgu, kde sbíral materiál pro svůj článek o Wagnerově soukromé armádě. FSB ho obvinila ze špionáže.
Teď je Gershkovich ve vazbě v moskevské věznici Lefortovo, která je ze sovětských dob známá jako dost tvrdá mučírna KGB.
Gershkovich je obviněný na základě toho, že ho údajně měla FSB zatknout při činu, když přebíral tajné materiály. Ovšem ruská prokuratura zatím ještě nepředložila důkazy o tom, že je opravdu špion. Ani nezačal soudní proces. Gershkovich je stále ve vazbě a soud mu ji prodlužuje. Tento týden to udělal o další tři měsíce.
Jeho rodiče jsou z uvěznění nešťastní, ale, jak nedávno řekla novinářům Gershkovichova matka, věří, že se jejich syn vrátí zase domů.
„Snažíme se udržet si optimismus. To je nejlepší způsob, jak to můžeme zvládnout. Není tu místo pro pesimismus. Pesimismus zabíjí veškerou naději,“ zdůraznila Ella Milman Gershkovichová v rozhovoru pro televizi NBC.
Ruský soud prodloužil vazbu americkému novináři. O výměně vězňů zatím Kreml jednat odmítá
Číst článek
Jako za studené války
Spojené státy se snaží novináře dostat z vazby diplomatickými cestami.
Evan Gershkovich je první americký novinář od roku 1986, to znamená od konce studené války, který je držený v Rusku pro podezření ze špionáže.
K vyjednávání o propuštění amerických rukojmí zřídil Bílý dům ještě za prezidenta Donalda Trumpa zvláštního vyslance, který řeší i tento případ.
Tento vyslanec, jímž je bývalý vysoký důstojník speciálních jednotek Roger Carstens, například vyjednal propuštění basketbalistky Brittney Gringerové z ruského vězení.
Možná bude Gershkovich vyměněn za nějakého ruského vězně na Západě. Alespoň taková byla praxe v dobách studené války.