Úkolem Boráně bude zajistit bezproblémové fungování lékového ústavu a jeho aktivní přístup při řešení dostupnosti léči a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu.
Ivana Daňková nechtěla pomáhat provozovateli lékárny s podezřelými obchody, a tak na ně upozornila. Teď mluví o tom, že velké podvody na rozdíl od malých procházejí, i o riziku pro pacienty.
V čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv se vystřídali tři lidé, proti reexportu nezakročil žádný. Nelegální vývoz by mohla ztížit novela zákona o lécích.
Analýza datového týmu Českého rozhlasu naznačuje, že z lékáren za poslední tři roky nezákonně zmizely stovky tisíc balení léků za miliardy korun. Úřady analýzu nerozporovaly.
Podle odborníka na e-commerce Štěpána Kmocha umožňují mezery v zákoně „řadu agresivních a zjevně neetických podnikatelských praktik“. Nepomáhá ani nejasné rozdělení kompetencí mezi úřady.
Čísla v systému eRecept prozrazují, že výpadky léků se spravedlivě rozprostřou přes celou republiku. S jedinou výjimkou: v Praze zůstává nevyzvednutá až čtvrtina receptů, což naznačuje těžší výpadky.
Státní ústav pro kontrolu léčiv přípravek Cardiform, k jehož propagaci smýšlený rozhovor míří, zařadil v létě na černou listinu léčivých přípravků. A to poté, co na něj upozornil iROZHLAS.cz.
Kardiolog Petr Neužil nemá s podvodnou stránkou nic společného a od jejího obsahu už se veřejně distancuje. Jak vysvětluje pro Ověřovnu iROZHLAS.cz, nic z toho, co stránka uvádí, nikdy neřekl.
Z oficiálních dodavatelských řetězců ČR se ztrácejí především léky na předpis pro léčbu astmatu, diabetu, chronické obstrukční nemoci, rakoviny, vysokého krevního tlaku nebo vysokého cholesterolu.
U inhalátoru Symbicort Turbuhaler zůstává reálnou možností, že ho lékárny ilegálně vyvážejí do zahraničí ve stamilionových objemech. Potvrzuje to několik zdrojů z oboru, úřad to nechává bez komentáře.
Někteří provozovatelé lékáren či distributoři prodávají v rozporu se zákonem léky do zahraničí, kde za ně pacienti platí víc. Cesty nelegálního reexportu vedou paradoxně přes ještě levnější Slovensko.
Někteří majitelé lékáren buď naskladňují o desítky procent víc balení, než kolik jich vydají pacientům, nebo lék někde mizí. Data napovídají, že může docházet k masivnímu nelegálnímu reexportu.
Starší protokoly mají jednotky poskytovatelů. Pokud budou mít lékaři s vydáváním e-receptů problém, Státní zdravotní ústav doporučuje, aby svůj software zkontrolovali a případně aktualizovali.
Z lékáren zmizelo nejméně 130 tisíc balení v hodnotě 67 milionů korun. Provozovatelům za nedostatky ve vedení evidence skladových zásob a výdeje v lékárnách udělil ústav milionové pokuty.
Ústav dojednal mimořádnou dodávku léčiva, která má pokrýt tříměsíční spotřebu. „Dorazit by měla v následujících dnech nebo během příštího týdne,“ říká ředitelka lékového ústavu Irena Storová.
Podle státního ústavu pro kontrolu léčiv je výpadků stejně jako v minulých letech. „Je to téma, o kterém se více mluví a tím vzniká dojem, že je toho více,“ říká jeho ředitelka.
Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáše Boráně jedno úmrtí v Česku.
V lékárnách chybí některá antibiotika na léčbu horních dýchacích cest nebo léky na zvýšený cholesterol. Důvodem jsou hlavně zpožděné dodávky od výrobců.
Systém nefungoval několik hodin od středečního rána. Lékaři měli kvůli tomu problémy s předepisováním léků na elektronický recept, zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu.
Na sociálních sítích se objevují komentáře, které popisují negativní účinky vakcín proti covidu-19 u dětí. Zmiňují třeba mozkové mrtvice, nebo dokonce smrt. iROZHLAS.cz jeden takový případ ověřil.
Ústav zaznamenal i 4 případy internetových inzerátů, kdy někdo nabízel přípravky s ivermektinem. Léčivo je na předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Hrozí za to pokuta až 20 milionů.
„Matovič doufal, že dosáhne respektu za to, jak rychle vakcíny zajistil, a tím to celé skončí. K tomu ale nedošlo, teď už je ve vleku událostí a nemůže ho jen tak opustit,“ říká slovenský politolog.
Sputnik V by navíc mohla během pár týdnů schválit Evropská léková agentura. Znovuotevřená debata o dodávkách ruské očkovací látky tak podle oslovených expertů nedává příliš smysl.
„V rámci pravidel je potřeba předložit určité dokumenty, všechny možné informace, abychom žádost mohli posoudit a případně ji schválit, nebo neschválit,“ říká Storová ke Sputniku V.
Pro očkování proti koronaviru jen vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) je většina zákonodárců. Ze všech 281 oslovených odpovědělo přes 100 poslanců a téměř 60 senátorů.
„Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct,“ řekl novinářům Babiš.
Výrobce vakcíny zatím nepožádal Evropskou agenturu pro léčivé prostředky o schválení pro použití na území EU. Mluvčí lékového ústavu upozornila, že se nejedná o zahájení oficiálního procesu.