„To, že se jim poskytuje ruské občanství a dávají se k adopci, jde proti základním principům ochrany dětí ve válečných podmínkách.“ uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky.
Nejvíce lidí, přes 2,6 milionu, uprchlo z Ukrajiny přes hranice s Polskem, více než 670 000 uteklo do Rumunska a přes 405 000 do Moldavska. Mnozí z nich poté směřovali podle UNHCR dále na Západ.
Příslušníci tuniské pobřežní stráže zachránili dvě ženy z Nigérie. Plavidlo podle všeho vyrazilo na cestu v neděli ze západolibyjského přístavu Závíja, na palubě mělo 19 lidí.
Do Libanonu, který má 4,5 milionu obyvatel, odešlo od začátku syrské války v roce 2011 přes milion Syřanů. Navíc v zemi žije až 350 tisíc palestinských uprchlíků.
O ztroskotání nové skupiny uprchlíků informoval mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Běženci vypluli z Chumsu, který leží 120 kilometrů východně od Tripolisu.
V materiálu nazvaném Zoufalé cesty UNHCR uvedl, že při pokusu dostat se do Evropy loni zahynulo 2276 lidí, což představuje jednu oběť na každých 42 příchozích.
Ve světě bylo loni kvůli konfliktům, násilí a pronásledování na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi polovina jsou děti.
Řecko nabízí migrantům byty, plánuje začlenění desetitisíců běženců. Děti už chodí do speciálních tříd základních škol a ti, co získají byt, budou moci zdarma posílat děti do mateřských školek.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyzval Austrálii, aby odvrátila humanitární krizi, která hrozí při uzavření internačního zařízení pro běžence na ostrově Manus v Papui-Nové Guinei.
Do svých domovů v Sýrii se letos vrátilo téměř půl milionu uprchlíků. Mezi navrátilci bylo 31 000 osob, které před boji uprchly do sousedních zemí, a 440 000 Syřanů, kteří utekli na jiné území Sýrie.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval členské státy Evropské unie, aby nevracely žadatele o azyl zpět do Maďarska, dokud Budapešť nedá svůj nový azylový zákon do souladu s unijními pravidly a mezinárodním právem. Zpřísněný azylový zákon, který před dvěma týdny vstoupil v platnost, umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů.