‚Ohrozí to zranitelné lidi.‘ Úřad komisaře OSN kritizoval zpřísnění azylových podmínek v USA

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve Spojených státech. Nová omezení ohrozí zranitelné lidi prchající před násilím, uvedl úřad v úterní tiskové zprávě. Americká vláda v pondělí upřela právo na azyl osobám vstupujícím na americké území ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve Spojených státech

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve Spojených státech | Foto: Isabel Mateos | Zdroj: Reuters

„Ohrozí to zranitelné lidi, kteří potřebují mezinárodní ochranu před násilím a pronásledováním,“ uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se zřetelem na brutalitu středoamerických gangsterských band a vyjádřil nad novým krokem americké vlády „hluboké znepokojení“. V nebezpečí nyní budou podle něj hlavně zranitelné rodiny.

Dává vodu lidem, kteří prchají přes poušť do USA. ‚Skončil jsem za to u soudu,‘ říká dobrovolník

Číst článek

Opatření americké vlády, které vstoupilo v platnost již v úterý, je podle americkým médií namířeno především proti uprchlíkům ze středoamerických států Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

Středoamerické země

Podle dosud platných pravidel neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. V Severní Americe má tento status zatím jen Kanada. Nyní nebudou mít právo na azyl ani občané třetích zemí, kteří přijdou do Spojených států přes jižní hranici s Mexikem.

Podle vládních statistik přejde americko-mexickou hranici měsíčně několik desítek tisíc středoamerických rodin. Jejich počty přitom neustále rostou.

UNHCR ve své kritice připustilo, že „azylový systém Spojených států je pod významným tlakem“. „Bude-li potřeba, jsme připraveni hrát konstruktivní roli ve snaze tento tlak zmírnit,“ dodal vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme