Do Česka dorazila Modrá velryba, děti nutí k sebepoškozování a sebevraždám

Nebezpečná internetová hra Modrá velryba se dostala na české sociální sítě. Mladistvé nutí plnit rozličné úkoly, až je nakonec dovede k sebevraždě. Fenoménu je přisuzováno několik smrtí dětí v Rusku a dalších zemích. Česká policie chce proto kontaktovat provozovatele sociálních sítí, aby šíření hry zamezili. Zároveň apeluje na rodiče a učitele, aby sledovali chování dětí, a pokud mají podezření, že hru hrají, ohlásili to policii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3821443-deprese-smut_170413-031516_ako.png

3821443-deprese-smut_170413-031516_ako.png | Foto: Monik Markus, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Internetová hra Modrá velryba je podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové určena především mladým lidem.

Nejprve musí náctiletí podstoupit několik často velmi drastických úkolů, například vyrýt si na ruce obrázek velryby a jeho fotografii poslat administrátorovi. Hra se postupně stupňuje. Úkolů je celkem asi 50 a administrátor nakonec určí místo a čas doporučené sebevraždy.

Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež," zdůraznila Nguyenová.

Policie zatím podle ní dělá preventivní kroky. Národní centrála proti organizovanému zločinu, pod kterou spadá počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory sociálních sítí Facebook a Instagram, aby zamezila dalšímu šíření hry.

Souvisí hra se smrtí dvou dívek u Mlékojed?

„Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," doplnila Nguyenová.

O této hře se v Česku mluví hlavně v souvislosti se smrtí dvou dívek, které minulý týden u Mlékojed na Mělnicku srazil vlak. „Mělničtí kriminalisté neustále prověřují všechny okolnosti tragického případu. Podrobnosti sdělovat nebudeme, vzhledem k věku a pozůstalým," řekla ve čtvrtek mluvčí mělnické policie Markéta Johnová.

Na otázku, zda může mít tento případ souvislost právě se zmiňovanou hrou, mluvčí tuto variantu nevyloučila, ale blíže nekomentovala.

Policie rodičům a učitelům doporučuje, aby se zaměřili na chování dětí, a pokud mají podezření, že hru hrají, aby to nahlásili. Podobně by se měly zachovat i děti, pokud mají podezření, že hře propadl jejich sourozenec, spolužák nebo kamarád. Pomoci by mohly také internetové odkazy či otisk počítačové obrazovky.

Modrá velryba vznikla údajně v Rusku

„Nejde o hru, kterou si můžete stáhnout do počítače. Jde o oslovování cizích lidí na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde k zahájení hry použijete nějaký hashtag. Většinou je to hashtag jako chci začít hrát hru a čekáte, až vás osloví administrátor," popisuje Martin Kožíšek, expert na internetovou bezpečnost a autor projektu Seznam se bezpečně.

V Rusku přibývá sebevražd dětí a mladistvých. Můžou za to internetové 'kruhy smrti'

Číst článek

„Tyto hashtagy se většinou objevují na místech, ve skupinách nebo diskusních fórech, kde se dětí baví o tom, jaké mají problémy ve škole, kde řeší rodinné vztahy, bulimii nebo poškozování. Svádí to k tomu, že je tam administrátor osloví," dodává Kožíšek.
Název Modrá velryba údajně odkazuje na sebevražedné chování velkých mořských savců, kteří se vrhají na břeh a dobrovolně hynou.

Hra vznikla zřejmě v Rusku a rozšířila se tam do stovek síťových společenství, která propagují „estetiku smrti" a nabádají mladou generaci k sebevraždě. Podle ruského serveru LifeNews podobné diskusní skupiny ruská cenzura Roskomnadzor opakovaně likviduje, ale stále nové a nové se objevují.

Jeden z takových administrátorů, jistý Filipp Budějkin, již sedí v jednom z petrohradských vězení. Desítky dalších policie podle LifeNews ruská policie stíhá.

Hra se z Ruska rozšířila do dalších postsovětských zemí, zejména do Pobaltí. Nedávno se v Lotyšsku dvojice mladých lidí vrhla ze střechy domu, aby dovršila padesátý, poslední level sebevražedné hry. Skok přežili a z vyšetřování lotyšská policie zjistila, že jde o systematickou a cílenou manipulaci s dětskou psychikou.

„Neevidujeme v současné době žádný případ v České republice. Spekuluje se o tom, že například na Slovensku, tuším, 16letý Denis skočil pod vlak. Svým přátelům před sebevraždou oznámil, že podobnou hru hrál," říká Kožíšek.

Případy dětských sebevražd vyvolaných hrou Modrá velryba byly podle ruského tisku zaznamenány i v Bulharsku, Itálii a Spojených státech.

 

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme