V Česku jí patří Fidorka nebo Kolonáda. Společnost Mondelez dostala od EU pokutu 337,5 milionu eur

Potravinářská společnost Mondelez International dostala v Evropské unii pokutu 337,5 milionu eur (8,3 miliardy Kč). Oznámila to ve čtvrtek Evropská komise (EK), podle níž firma bránila obchodu s čokoládou, sušenkami a kávou mezi členskými státy. Porušila tak pravidla hospodářské soutěže EU. Územní omezení dodávek představuje neregulační překážky, které brání řádnému fungování jednotného trhu, dodala EK.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mondelez

Nezákonné praktiky tak umožnily firmě nadále účtovat vyšší ceny za své výrobky, což v konečném důsledku poškodilo v unii spotřebitele, dodala komise.(ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Mondelez má sídlo v USA a je jedním z největších světových producentů čokolády a sušenek. Mezi její značky patří Côte d'Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone a TUC. Do roku 2015 vlastnila i značky kávy HAG, Jacobs či Velours Noir. Mondelez působí také v České republice a na Slovensku, má tam pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. Firmě patří na těchto trzích například značky Opavia, BeBe Dobré ráno, Brumík, Fidorka, Figaro, Miňonky a Tatranky.

Zneužívání postavení a snaha zbavit se konkurence. Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu

Číst článek

„Nezákonné praktiky společnosti Mondelez bránily maloobchodníkům v tom, aby si mohli v členských státech volně obstarávat výrobky za nižší ceny, a uměle tak rozdělovaly vnitřní trh,“ uvedla EK. Nezákonné praktiky tak umožnily firmě nadále účtovat vyšší ceny za své výrobky, což v konečném důsledku poškodilo v unii spotřebitele, dodala komise. Ta je exekutivním orgánem EU s rozsáhlými pravomocemi a mimo jiné plní i roli antimonopolního úřadu.

Komise začala firmu vyšetřovat v lednu 2021. Zjistila, že společnost se podílela na 22 dohodách porušujících hospodářskou soutěž. Jedna z dohod mimo jiné nařizovala zákazníkům firmy účtovat vyšší ceny za vývoz než za prodej na domácím trhu. Dohody a nezákonné postupy se uskutečnily v letech 2006 až 2020 a týkaly se všech trhů EU.

Pokuta měla být ještě vyšší. Protože ale firma s EK spolupracovala a výslovně uznala svoji zodpovědnost, byla jí pokuta snížena o 15 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme