Autorka

Iva Havlíčková

Co v rozhlase dělám:
Reportáže z oblasti zdravotnictví a také cokoliv zajímavého či podnětného, co se děje na Frýdecko-Místecku, Třinecku či Ostravsku. Takže většinou jsem „v terénu“.

Jak jsem se k této práci dostala:
Úplnou náhodou jsem se dozvěděla, že právě v době, kdy jsem měla po promoci, se tu konal konkurz na redaktory. Uspěla jsem a na podzim roku 1992 jsem nastoupila. Bylo to moje úplně první zaměstnání. Po dvou letech jsem odešla do novin, poté jsem prošla i jinými profesemi, abych se do rozhlasu po téměř přesně dvaceti letech zase vrátila. Vysvětluji si to tak, že člověk toho musí vyzkoušet více, aby zjistil, že se napoprvé nespletl.

Co považuji za rozhlasová "nej" v mé práci:
Za mé první „éry“ v rozhlase před dvaceti lety jsem si vyzkoušela práci zahraniční zpravodajky. Ze svých soukromých cest po Asii jsem telefonovala do rádia o zajímavých lidech a událostech, které se tam děly. Moc Čechů v Tibetu, Číně nebo Indii se v té době ještě nepohybovalo, takže si myslím, že to bylo pro posluchače docela atraktivní. Jestli to ovšem bylo to nejlepší, nevím, ale hodně mě to bavilo.

Dosavadní kariéra:
Hlavně v médiích, kromě Českého rozhlasu jsem pracovala několik let v Mladé frontě Dnes a Moravskoslezském Deníku. Vyzkoušela jsem si ale také práci mimo novinářskou oblast, například na letišti v Mošnově.

Co jsem ochotna na sebe prozradit:
Tak to opravdu nevím. Co by Vás tak zajímalo?

 

Telefon: 221 555 707
E-mail: iva.havlickova@rozhlas.cz

RSS autorky

Články autorky

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Lepší a rychlejší hojení zlomenin nohou. Lékaři testují novou metodu léčby

Lékaři ostravské fakultní nemocnice testují na dvanácti pacientech s tříštivými zlomeninami bércových kostí novou metodu léčby. Používají vylepšený zevní fixátor, který vyvinuli inženýři ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity. Novinka má urychlit hojení, které někdy trvá i déle než rok. Jednou z pacientek zařazených do výzkumného programu je také úřednice Gabriela Lasevičová.

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Kino pro nevidomé: 'Nikdo mi nemusí říkat, co se děje na plátně'

Usednout do pohodlných sedaček, objednat si popcorn a vychutnat si film s přáteli na velkém plátně, o to je většina nevidomých ochuzena. V Třinci si ale podobný zážitek teď můžou dopřát. Začalo tam totiž promítat kino speciálně pro nevidomé, kdy je obraz doplněný o takzvaný audiopopis. Program nabízí jednou měsíčně ve velkém sále městské knihovny.

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Češi dávají na web černý kouř ze sousedova komína. Bonzáctví, volají kritici

INTERAKTIVNÍ MAPA. Černý kouř z komínů znečišťuje ovzduší a lidem se pak špatně dýchá. Jak proti tomu bojovat? Webová mapa Čistý komín už obsahuje více než 360 fotek takových čmoudících komínů. Z Moravskoslezského kraje se rozšířila po celém Česku. Snímek může přidat každý. Stačí mít chytrý telefon a stáhnout si potřebnou aplikaci. Sdružení, které projekt spustilo, tak chce motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech. Kritici ale označují aplikaci jako bonzáckou.

|Iva Havlíčková |Ekonomika

Do průmyslové zóny ve Frýdku-Místku by chtěli investoři. Výstavbu ale blokuje německá společnost

Radnici ve Frýdku-Místku dochází trpělivost s firmou Blanco. Už před lety jí prodala pozemky v průmyslové zóně v Chlebovicích, kde se firma zavázala postavit výrobní haly. Jenže německý investor dokončil jen část a přes 30 tisíc čtverečních metrů je stále volných. O zónu, kde blokuje pozemky, přitom mají zájem další investoři.

| ČTK, Iva Havlíčková, Vojtěch Koval, Anna Soldatová |Regiony

Na horách se objevil první sníh. O týden dřív než před rokem

České a moravské hory se dočkaly prvního sněhu. V Krkonoších, Beskydech a Jeseníkách se nad ránem objevil poprašek a dopolední sněhové přeháňky by na horách podle předpovědi měly odpoledne přejít ve vydatnější sněžení. První sníh tak letos přišel zhruba o týden dříve než před rokem, kdy v polovině října napadl na Karlovarsku. Nová pokrývka sněhu by teď mohla několik dní vydržet na hřebenech hor, uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

|Iva Havlíčková |Regiony

Koupání ve vodní nádrži Brušperk je podle hygieniků stále rizikové

Kvůli výskytu cerkárií hygienici nedoporučují koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Drobné parazity objevili ve vodě už loni a varování prodloužili i pro letošní sezonu. V Moravskoslezském kraji jde přitom o výjimku. Dalších více než 20 koupacích míst ve volné přírodě, které jsou pod dohledem hygieniků, je zatím v pořádku. Cerkárie mohou způsobit potíže zejména citlivějším osobám.