Vajíčka jsem neměla od Vánoc, říká seniorka. Kvůli chudobě pravidelně navštěvuje potravinovou banku

Potravinovou pomoc ve Frýdku-Místku potřebuje poslední dobou víc seniorů. V houfu lidí před tamní výdejnou teď pravidelně čeká na jídlo zdarma třeba sedmdesátnice Jana. Tvrdě na ni dopadlo zdražení energií. Spadla na ni navíc exekuce, do toho potřebuje drahé léky a jídlo z potravinové banky jí tak pomáhá přežít složité období.

Život k nezaplacení Frýdek-Místek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potraviny, ilustrační foto

Potraviny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi desítkami lidí čeká před potravinovou bankou ve Frýdku-Místku také starší paní v baretu. „Chodím pravidelně v úterý a v pátek,“ říká Radiožurnálu paní Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z potravinové banky zpravodajky Ivy Havlíčkové

„Potřebovala bych hlavně mléko a vajíčka. Ty jsem nejedla od Vánoc.“ Mléko si prý dříve kupovala v supermarketu, ale protože podražilo, chodí si i pro ně do potravinové banky. 

Ještě donedávna s penězi jakž takž vyšla. Jenže pak měla platit o třetinu více za elektřinu, a to už nezvládla. Teď nemá ani na jídlo. „Pobírám důchod, ale teď mi ho zastavil exekutor kvůli elektřině, takže jsem úplně bez peněz,“ vysvětluje svoji situaci paní Jana.

Život k nezaplacení

Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.

Říká, že pracovala celý život jako servírka, ale začínala v těžkém průmyslu. „Když jsem se vyučila, byla jsem na šachtě a házela jsem uhlí na pásy. Jenomže jsem to nezvládala, tak jsem se vrátila zpátky k profesi. Dělala jsem potom na havířských hospodách, kde jsem se nadřela jak mezek,“ vzpomíná.

Teď je hodně nemocná. Je po operaci srdce a musí brát léky, což jí zvyšuje náklady. „V květnu jdu k doktorovi. Zvedl se mi cukr a za tři měsíce jsem shodila osm kilo. Nevím, co bude. Doktor mi řekne, že na sebe musím dávat pozor. Ale to nejde,“ dodává.

Někdy jí podaruje zbytky zeleniny známá z trhu. Život teď není jednoduchý, říká. „Víte co, mě už se kolikrát nechce ani žít,“ říká hořce paní Jana.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme