V Praze je k vidění model Betlémského kostela Španěla Juana Garaizabala

Zajímavou expozici nabízí pražské Centrum současného umění DOX. Pětimetrový model Betlémského kostela, který stával až do 60. let minulého století v Berlíně. Od 18. století byl přitom centrem české protestantské komunity náboženských uprchlíků. Za projektem stojí španělský umělec Juan Garaizabal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DOX | Foto: Centrum současného umění DOX

Model kopíruje původní tvar kostela. „Stěny nejsou vyplněné, jedná se o speciální vodivý drát, se kterým španělský umělec Juan Garaizabal už několik let pracuje. Drát kopíruje nejen hrany kostela, ale model zároveň vydává různé zvuky a světelně reaguje na přítomnost návštěvníků,“ říká Kateřina Sedláková z pražského Centra současného umění DOX.

Přehrát

00:00 / 00:00

DOX.mp3

Juan Garaizabal se ve své tvorbě zabývá obnovením původních, zničených míst. Ideou je poukázat na zaniklé budovy a energie, které kolem nich vznikají. Umělec začal před dvěma lety hledat stopy zmizelého kostela a shromáždil početné dokumenty nalezené v Berlíně a České republice. Cílem projektu je znovu ztvárnit kostel v jeho původní velikosti 30 metrů, na jeho původním místě v Berlíně.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme