Hry v Riu může Česko využít i v byznysu, zájem je o chemickou ochranu

Česká republika si už udělala jméno ve světě také díky speciální vojenské jednotce, takzvaným chemikům. Nemusí ale nabízet jen specialisty do NATO. České výrobky pro chemickou a biologickou ochranu si před olympijskými hrami pořídilo vojenské letectvo do své nemocnice hned vedle mezinárodního letiště v Riu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evandro Amaral Trachta, honorární konzul ČR v brazilské Bataypora | Foto: David Koubek

Rio de Janeiro se snažilo připravit na všechna možná nebezpečí. Není toho moc, ale něco české výroby si nemocnice vojenského letectva pořídila, upřesňuje Evandro Trachta, který zastupuje jednoho z dodavatelů.

Evandro Trachta je Brazilec, potomek českých imigrantů, propagátor kultury, ale i českého výzkumu a firem. Před olympijskými hrami cestoval několikrát ze svého města Batayporã do Ria de Janeira s kufříkem, který se vždycky bál nosit na letišti na kontrolu: ukázky výrobků chemické a biologické ochrany na nejrůznější konference. Podle něj může Česko uspět.

Potvrzuje to i odbornice Camilla Colassová, autorka knihy Chemické zbraně. Odborníky a teoretické znalosti podle ní Brazílie má. Chybí ale infrastruktura, pomůcky, ale také zkušenosti a praktická příprava.

Camilla Colasso, autorka knihy Chemciké války tvrdí, že Rio není na biologický nebo chemický útok zcela dobře připraveno | Foto: David Koubek

Colassová sledovala nejrůznější cvičení před olympijskými hrami, dekontaminaci vojáků, simulace chemického útoku v Riu a další. Jenže jednou ze slabých stránek podle ní zůstává stále špatná koordinace a to, že se příprava v Brazílii nedělá systematicky.

Měsíc před hrami najel kamion do kolejí metra a najednou se podle ní měnila bezpečnostní pravidla, podobně jako po útoku v Nice. Úřady ale tvrdí, že místní tajná služba ani ty spolupracující z dalších států nemají na žádný útok podezření.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme