Autor

Markéta Kaňková

Narodila se v roce 1983 do kulturně orientované a umělecky činné pražské rodiny. Od dětství se aktivně věnovala hudbě, tanci a divadlu. Zkušenost se snímky Andreje Tarkovského, Ingmara Bergmana, Federica Felliniho nebo Wima Wenderse ji ale nakonec dovedla k filmu. V roce 2005 zakončila studium filmové scenáristiky, dramaturgie a režie na FAMO. Její absolventský snímek Mikrosvěty získal několik cen na studentských filmových festivalech, byl oceněn i Cenou nadání Hlávkových. Ve studiu filmu i divadla následně pokračovala na FFUK. Filmovou a divadelní vědu absolvovala v roce 2013, ve stejném roce odmaturovala na pražské Konzervatoři Duncan Centre.

Od roku 2005 externě spolupracovala s Českou televizí. Jako pomocná režisérka a skriptka se podílela na vzniku řady dokumentárních filmů, jako režisérka a scenáristka krátce působila i v komerčním sektoru (TV Prima, 2012). Jako dramaturg a producent spolupracovala s filmovými festivaly v Česku (Festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Festival francouzského filmu) a ve Francii (Aye Aye Film Festival, Cinéma du Réel, Cannes).

V roce 2013 nastoupila do Českého rozhlasu na místo kulturního redaktora se zaměřením na klasickou a alternativní hudbu. V lednu 2016 přijala nabídku podílet se na rozjezdu Kreativního HUBu, inovačního útvaru Českého rozhlasu. Do ledna 2017 působila tamtéž jako kreativní producent. Stála za realizací projektu Karel je King!, který prostřednictvím několika nových formátů, samostatného webového rozhraní i narozeninového eventu připomněl 700. výročí narození Karla IV. Projekt byl nominován na Křišťálovou lupu a poprvé v rozhlasové historii i na prestižní mezinárodní cenu Rose d´Or. Jako producentka se výrazně podílela také na pilotní podcastové sérii Českého rozhlasu, projektu Zhasni! pro Radio Wave.

Láska ke kultuře i sklon samostatně myslet a tvořit ji od ledna 2017 opět přivedly k výkonu novinářské profese. Na stanici Vltava tři roky působila jako kulturní publicista se zaměřením na literaturu. Do pořadu Mozaika přispívala především rozhovory s českými a zahraničními tvůrci a publicistickým zpracováním aktuálních literárních fenoménů a témat. Jako autorka a moderátorka se pravidelně podílela na vltavském kulturním magazínu ArtCafé, spolupracovala také na programové řadě Divadelních Reflexí. Momentálně působí jako autorka a moderátorka profilového rozhovoru stanice, pořadu Vizitka, do kterého zve osobnosti ze všech oblastí kultury. 

Miluje umění, život, své přátele a rodinu. Váží si všech přímých a nezáludných lidí, kteří se navzdory stavu věcí snaží vnášet pozitivní impulsy do kulturního, mediálního i veřejného prostoru.

RSS autora

Články autora

|Markéta Kaňková |Hudba

SOČR nastudoval originální verzi České mše vánoční J. J. Ryby. Rozhlas odvysílá záznam

K adventnímu času patří i hudba, která neodmyslitelně dotváří vánoční atmosféru klidu a pohody. Asi nejpopulárnější je takzvaná Rybovka - neboli Česká mše vánoční. Ta o adventu i svátcích zní v kostelech i českých domácnostech. Letos ji zahráli rozhlasoví symfonikové přímo v budově Českého rozhlasu. Stanice Vltava dnes záznam vysílá od 15 hodin.

|Eliška Malínská, Tereza Chlubná, Markéta Kaňková, Klára Fleyberková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Václav Neckář i Pavel Nedvěd. Prezident udělí státní vyznamenání 36 osobnostem

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě udělí a propůjčí státní vyznamenání 36 osobnostem. Mezi oceněnými budou například zpěvák Václav Neckář, fotbalista Pavel Nedvěd, herečka Jitka Frantová Pelikánová a zakladatel babyboxů Ludvík Hess. In memoriam získají státní vyznamenání student Petr Vejvoda a politici Pavel Dostál a František Kriegel.

|Markéta Kaňková |Hudba

David Garrett, houslista s vizáží rockové hvězdy, vystoupí s Českou filharmonií v Praze

V pražském Rudolfinu vystoupí jeden z nejslavnějších houslistů mladé generace David Garrett. V rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha tam zahraje s Českou filharmonií. Německo-americký hudebník se ve světě neproslavil jen jako klasický houslista, ale i jako rocková hvězda pořádající show pro desetitisíce diváků.