Hudba z filmu Marketa Lazarová zazní poprvé v koncertním provedení

V rámci multižánrového festivalu Struny podzimu dnes v pražském Fóru Karlín zazní hudba z oceňovaného filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová. Svolení k vůbec prvnímu koncertnímu provedení získal od dědiců skladatele Zdeňka Lišky aranžér a autor hudby k řadě českých snímků Petr Ostrouchov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marketa Lazarová | Foto: Fotobanka Pixabay

„Zjistil jsem, jak je ta hudba vnitřně perfektně zorganizovaná a jednoduchá. Navenek zní strašlivě komplikovaně, leckdy až nezapsatelně, ale pohledem do partitury zjistíte, že ta hudba je rafinovaně jednoduchá,“ říká Ostrouchov.

Zdeněk Liška v podstatě skládal hudbu ke středověké fresce, vycházel proto z principů středověké kompozice. V Marketě Lazarové tak zazní například motivy gregoriánského chorálu.

Hudebně je také zdůrazněn střet křesťanského a pohanského světa. „Dá se říci, že křesťanský svět vedou hlasové party, zatímco ten pohanský spíše bicí nástroje. A dochází k různému prolínání těchto dvou podstatných částí instrumentáře,“ přibližuje Ostrouchov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudba z filmu Marketa Lazarová poprvé zazní v koncertním provedení. Upravil ji skladatel Petr Ostrouchov

Upozorňuje nicméně, že výsledkem je hudba, která byla ve své době velmi moderní po stránce melodické i rytmické.

Ostrouchov partituru zároveň zrevidoval a upravil. Práce na Liškově nejslavnějším díle mu prý ale kladla neobvyklé překážky.

„Liška pro Marketu Lazarovou používá na mnoha místech netypický, rafinovaný postup, ve kterém jednotlivé části hudby točí izolovaně, smyčkuje a výsledný hubení vjem vlastně vzniká až při mixu filmu, kdy třeba přes sebe zní čtyři hudby, které jsou v notách napsány každá v jiném tempu, v jiném obsazení a natáčeny byly samostatně. A Liška jim vlastně teprve v konečném mixu dodává vzájemný vztah. Myslím si, že v tomhle byla největší práce,“ vysvětluje skladatel.

Hudba k Marketě Lazarové nese podle Ostrouchova příběh. Je přesvědčen, že se jí to podaří i bez doprovodu filmového obrazu. Koncertní provedení nastudoval orchestr Baborák Ensemble spolu s komorním sborem Martinů Voices.

ČRo, Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme