Západ varuje před eskalací napětí na Ukrajině a žádá dialog

Několikadenní pouliční boje radikálního křídla ukrajinských demonstrantů mají už několik obětí. Podle ukrajinských úřadů zemřeli v Kyjevě dva lidé, protivládní tábor mluví až o sedmi mrtvých. Západ varuje před eskalací násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Kyjevě neutichají | Foto: Reuters

„Jsme znepokojeni, ale také velmi rozhořčeni, jakým způsobem ukrajinská vláda narychlo prosadila zákony oklešťující základní lidské svobody,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová po zasedání spolkového kabinetu. Prezidenta Janukovyče důrazně varovala před použitím dalšího násilí.

Kancléřka do Kyjeva vzkázala, že od vlády očekává zachování demokratických svobod včetně práva na pokojnou demonstraci. Zároveň vyzvala k ukončení dosavadního násilí. Zavedení sankcí vůči Ukrajině zatím odmítla.

O uvalení sankcí na ukrajinský režim uvažují například Spojné státy. Potvrdila to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová:

„Zvážíme další kroky, včetně sankcí. Tlačíme na prezidenta Viktora Janukovyče, aby dodržoval demokratická práva Ukrajinců, včetně práva na poklidné protesty.“

„Zároveň odsuzujeme násilné chování radikálních skupin demonstrantů. Těch ale není mnoho, většina lidí se účastní poklidných demonstracích,“ dodala Harfová.

Mírou násilností v Kyjevě je znepokojen i český ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Vládu v Kyjevě vyzval k tomu, aby se vyvarovala použití násilí a propustila všechny zadržované aktivisty.

„Obrací se na prezidenta Ukrajiny, aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování. Zároveň pan ministr apeluje na čelné představitele demokratické opozice, aby využili v maximální možné míře možnosti dialogu k uklidnění situace a deeskalaci násilností,“ tlumočil Kohoutovo stanovisko mluvčí ministerstva David Frous.

Nepokoje v Kyjevě pokračovaly celou noc. Podle opozice je nejméně sedm mrtvých

Číst článek

Obavy z dalšího vývoje na Ukrajině vyjádřil i polský prezident Bronislaw Komorowski:

"Krveprolití v ukrajinském hlavním městě nás silně znepokojuje. Může to vést k další eskalaci násilí. Dlouhodobý konflikt by ukrajinskému národu uškodil, především co se týká jeho snah o prozápadní směřování."

K jednání mezi ukrajinskou vládou a opozicí vyzval i švédský ministr zahraničí, Carl Bildt:

"Je to velmi vážná situace a odpovědnost za ni nese ukrajinská vláda. Před několika dny schválila balíček represivních opatření, který vyvolal v ulicích Kyjeva vlnu nepokojů. Ty si už vyžádaly několik lidských životů. Režim musí jednat s opozicí a hledat demokratické řešení. Bohužel si ale myslím, že se o to nesnaží."

Klára Stejskalová, mta, mkp, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme