Porcelánový kalíšek na víno se vydražil za více než 700 milionů korun

Nejdražší kousek čínského porcelánu se dnes prodal na aukci v Hongkongu. Neznámý kupec zaplatil za kalíšek na víno neskutečných 281 milionů hongkongských dolarů, tedy v přepočtu asi 723 milionů korun. Odhaduje se, že nádobka pochází z 15. století a byla součástí porcelánového servisu na dvoře císaře z dynastie Ming.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácný kalíšek na víno je ozdoben obrázkem kohouta a slepice | Zdroj: Reuters

Kalíšek je široký jen asi 8 centimetrů. Na bílém podkladu je namalován červený kohout a slepice s kuřátky, což je alegorické zpodobnění císařské rodiny. Právě proto se mu přezdívá chicken cup, tedy slepičí pohárek.

Údajně jde o jeden z nejpropracovanějších kusů čínského porcelánu na světě, navíc s dokonalou kresbou. Dražitel z aukční síně Sotheby’s dnes upozornil, že nejde jen o kalíšek na víno, ale o předmět, který v sobě nese dlouhou historii Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dražbu unikátního kalíšku na víno se zajímala i asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Zájemce o koupi jistě motivovalo i to, že nádobek se dochovalo jen 19. Všechny ostatní jsou pak v soukromých sbírkách nebo mimo prodej.

V Hongkongu v posledních letech padají rekordy při aukcích umění, vína i šperků. Město se stalo stejně jako Londýn a New York světovým aukčním centrem a v době, kdy roste čínská ekonomika, se čínští milionáři snaží investovat peníze právě do umění.

Nejoblíbenějšími artefakty jsou předměty z císařských sbírek, nejsou totiž jen dobrou investicí. Jejich pořízením se novodobí čínští boháči údajně srovnávají s někdejšími vládci Číny.

Kalíšek, který se prodal za 281 milionů hongkongských dolarů, pochází z 15. století a byl součástí porcelánového servisu na císařském dvoře | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme