Thajci sice mají klid od protestů, ztratili ale demokracii. Junta jim vládne už týden

Úřady v Thajsku ode dneška uvolnily stanné právo. Zákaz nočního vycházení nově trvá jen čtyři hodiny namísto dosavadních sedmi. Armáda ale dál cenzuruje média i sociální sítě. Až 200 lidí armáda v tomto týdnu zatkla - hlavně opoziční politiky, disidenty a představitele inteligence. Podle některých junta zavádí v zemi nedemokratické zřízení. Podle jiných zase přináší klid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena protestující proti vojenské juntě u Památníku vítězství v Bangkoku | Zdroj: Reuters

V centru Bangkoku u Památníku vítězství protestují lidé, kteří nesouhlasí s nedávným vojenským převratem. Demonstranti požadují odstoupení generála Prajutcha Čan-Oči, kterého do čela země tento týden potvrdil thajský král.

Namísto junty by podle protestujících měla vládnout demokraticky zvolená vláda. Vojáci ale moc převzali pevně do rukou, zatýkají a skupinky nespokojených rozhání. Jen o pár ulic dál ale armádu za tvrdý přístup oslavují.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bangkoku natáčela zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

„Přišli jsme podpořit naši armádu. Jsme šťastní, že je tady,“ říká jedna z žen neurčitého věku, která před Památníkem demokracie v centru města mává billboardem s nápisem „Milujeme naše vojáky". Doprovází ji i mladičká Mimi, která má stejný názor.

„Přijeli jsme se vyfotit s vojáky, protože je prostě milujeme. Je to dobře, že jsou tady. Zavládl klid. Předtím tady byly nepokoje. Myslím, že teď, když je tady armáda, tak je to lepší. Nevíme, co bude dál, ale cítíme se teď alespoň bezpečněji.“

Takové nadšení ale nesdílí všichni. Stanné právo prý do země sice přineslo po měsících nepokojů klid, omezená pracovní doba ale nepomáhá byznysu.

Příznivkyně převratu se fotí s vojáky v centru metropole Thajska | Foto: Kateřina Procházková

„Musíme být doma na noc. Máme tak otevřeno jen několik hodin. Není to tedy pro obchod ideální,“ stěžuje si prodavač čaje u zastávky metra.

Demonstrace a násilí podle něj sice s nástupem armády k moci skončily, země ale zase ztratila demokracii. A těžko říct, jak rychle se jí opět vrátí.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme