Favoritem na křeslo šéfa EK je Juncker, lídři Unie ho ale zatím do funkce nenavrhli

Favoritem na zisk funkce předsedy Evropské komise je podle Česka Lucemburčan a kandidát evropských lidovců Jean-Claude Juncker. Po schůzce lídrů zemí Evropské unie v Bruselu to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Lídři ale zatím Junckera na post nejmocnějšího muže v Bruselu nenavrhli. Takzvaný evropský prezident Herman van Rompuy nejdřív zahájí konzultace o tom, jakou má Juncker podporu. Důležitý prý také bude jeho program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Juncker - kandidát na šéfa Evropské komise | Zdroj: Reuters

„To, co Českou republiku zajímá, je orientace budoucí Evropské komise na hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst,“ řekl premiér Sobotka.

Ten souhlasí s tím, že by kandidáta na předsedu Komise měli vybrat evropští lidovci, protože vyhráli volby do Evropského parlamentu. A většina lidovců podporuje právě Junckera.

Zopakovala to i německá kancléřka Angela Merkelová. Některé země jsou ale proti Junckerovi, například Británie nebo Maďarsko. Britský premiér David Cameron chce šéfa Komise, který Unii změní, zatímco Junckera označil za muže minulosti.

Juncker tak bude muset sehnat podporu mezi lídry zemí i mezi ostatními stranami v Europarlamentu.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme