Islámský chalífát budí rozepře. Iráčané ho odmítají, syrští islamisté oslavují

Vyhlášení islámského chalífátu se mezi Iráčany setkává s chladnou až odmítavou odezvou. Islamisté v Sýrii jeho vznik naopak hlasitě oslavují. Chalífát pod názvem Islámský stát vyhlásila včera skupina ISIL, která v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a kontroluje i některé oblasti v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se Islámský stát pár let udrží, stane se jeho vyhlášení chalífátu důležitým milníkem nejen iráckých, ale i islámských dějin | Zdroj: ČTK

„V Iráku žije mnoho náboženských a etnických skupin. A my, jakožto Iráčané a irácký lid, proto odmítáme vyhlášení chalífátu, neuznáváme Islámský stát a nebudeme vzdávat hold takzvanému abú Bakrovi Bagdádímu,“ říká jeden z obyvatel irácké metropole a dodává, že chalífát je jen iluzí.

Předáci sunnitských kmenů, kteří se spojili s radikály v boji proti bagdádské vládě, teď se svým postojem váhají. Na jednu stranu nechtějí bořit užitečné spojenectví s islamisty, na druhou stranu přiznávají, že jejich cíle se můžou rozejít.

Islámský chalífát chce vládnout od syrského Aleppa až k irácko-íránským hranicím

Číst článek

Novodobého chalífu naopak oslavovali islamisté v těch částech Sýrie, které jsou pod kontrolou Islámského státu už delší dobu. Ulicemi Rakky, syrského centra této radikální organizace, projížděli ozbrojenci a hlasitě oznamovali vyhlášení chalífátu z reproduktorů.

Štěpán Macháček, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme