Soud obvinil sestru španělského krále Cristinu z praní špinavých peněz
Španělský soud obvinil infantku Cristinu z praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé jí přisuzují spoluzodpovědnost za údajné daňové podvody jejího manžela Iňakiho Urdangarina. Sestra krále Felipeho VI. i její muž všechna obvinění popírají. Španělské princezně hrozí až 11 let vězení. Žádný z členů královské rodiny se od obnovení monarchie v roce 1975 nikdy do takové situace nedostal.
Španělská infantka Cristina vlastnila s manželem firmu Aizoon, o které vyšetřovatelé trvdí, že byla pouze fiktivní a sloužila k vytunelování nadace vedené právě chotěm princezny. Sestra krále Felipeho VI. tvrdí, že o machinacích svého manžela nic nevěděla, protože mu plně důvěřuje.
Podle advokáta princezny Cristiny Jesúse Maríi Silvy se jeho klientka žádných finančních operací nezúčastnila, do ničeho nezasahovala a o ničem nerozhodovala, a to ani formálně. Soudce José Castro ale tvrdí, že má konkrétní důkazy o tom, že španělská infantka páchala trestnou činnost.
Španělská královská rodina
- od 18. června 2014: král Felipe VI., jeho manželka Letizia Ortiz,
- jejich dcery Leonor a Sofia,
- bývalý král Juan Carlos, který rezignoval, a jeho manželka doňa Sofia,
- sestry současného krále: infantka Elena, infantka Cristina.
Vyšetřování infantky Cristiny souvisí s aférou jejího manžela Iňakiho Urdangarína, bývalého reprezentanta v házené, který soutěžil i na olympijských hrách.
Je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur, tedy asi 165 milionů korun z dobročinné nadace, kterou vedl. Ta za peníze z veřejných rozpočtů pořádala sportovní konferece.
Soudce Castro už loni v dubnu oznámil, že zahájí vyšetřování infantky. Kvůli nedostatečnému odůvodnění ho ale soud v Palmě de Mallorca o několik týdnů později zastavil.
Popularita královské rodiny klesá
Už tak dost nepopulární španělská královská rodina tak teď dostala další ránu. 76letý bývalý král Juan Carlos přitom po dlouhé roky patřil k nejrespektovanějším osobnostem ve Španělsku.
Kromě této aféry jeho pověst vážně poškodilo i odhalení, že se v roce 2012 účastnil nákladného lovu slonů v Africe, zatímco jeho země bojovala s ekonomickou krizí a vysokou nezaměstnaností.
„Všichni platíme za naše chyby, u nich to ale neplatí. A to mi na tom vadí nejvíc. Pro ně vždycky funguje nějaká beztrestnost, zatímco běžní lidé se trestají i za menší přečiny. A proto o tom už raději nechci nic slyšet, nezajímá mě to,“ říká třeba jedna z obyvatelek Madridu.
Pověst královské rodiny by podle médií mohla zlepšit nedávna rezignace krále Juana Carlose a nástup jeho syna Felipeho VI. na trůn 19. června. Cristina se kvůli aféře už delší dobu oficialit nezúčastňuje, vynechala proto i korunovaci svého bratra.