Francouzská policie zadržela exprezidenta Sarkozyho kvůli podezření z korupce

Francouzská policie zadržela bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli podezření z možného korupčního jednání. Už včera vzala do vazby jeho advokáta Thierryho Herzoga. Prezident musí vysvětlit údajné pokusy o ovlivnění vyšetřování financování jeho prezidentské kampaně. Policejní odposlechy ukazují, že se Sarkozy snažil získat informace cestou, která není v souladu se zákonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezidenta Francie Sarkozyho (na snímku z března 2014) zadržela policie a vyslýchá ho | Zdroj: Reuters

Sarkozy přijel ráno před osmou hodinou na protikorupční oddělení policie v Nanterre, kde byl zadržen.

„Francouzská justice dělá svou práci a je nutné, aby ji dělala až do konce. Sarkozyho může vyšetřovat jako kohokoli jiného,“ prohlásil mluvčí francouzské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadržení bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a souvislostech jeho kauzy mluvil pařížský zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Jde o bezpříkladný krok vůči bývalé hlavě státu. Pro celou Francii je Sarkozyho zadržení velký šok, hlásí tamní zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd. A to přesto, že roli exprezidenta v korupční aféře média dlouho přetřásala.

Sarkozy je nyní vyslýchán, formální obvinění vzneseno nebylo. Spekuluje se o tom, že zneužil své pravomoci a snažil se zasahovat do výkonu justice.

Policie v případu od pondělka vyslýchá také Sarkozyho advokáta Thierryho Herzoga a dva členy prokuratury Gilberta Aziberta a Patricka Sassousta.

Aféra Bettencourt

Úřady zjišťují, zda se Sarkozy nesnažil od prokuratury získat důvěrné informace výměnou za příslib prestižního postu a zda někdo Sarkozymu nedal informaci o odposlechu jeho telefonátů.

Loni na jaře byl Sarkozy vyslýchán jako podezřelý kvůli zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové pro svou volební kampaň v roce 2007.

V říjnu bylo Sarkozyho vyšetřování zastaveno, u ostatních osob obviněných v též kauze ale pokračovalo.

Sarkozy je v zemi stále více zmiňován jako možný zachránce své pravicové strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur.

Sílí hlasy, aby se Sarkozy vrátil do čela strany a v příštích volbách opět usiloval o prezidentský úřad.

Nicolas Sarkozy | Foto: Český rozhlas

Novináři vyčkávají před budouvou policie v Nanterre nedaleko Paříže, ke je vyslýchán bývalý prezident | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Milan Kopp, Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme