Realitní trh slaví úspěšný rok navzdory koronavirovým restrikcím. Ceny v Praze udávají trend i pro zbytek republiky. Podobně by se ceny měly vyvíjet i v příštím roce.
Byty jsou v Česku nejhůře dostupné od finanční krize v roce 2008, píše deník E15. A podnikatelé se podle Mf Dnes chtějí se státem soudit o náhrady kvůli koronaviru.Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta ze říjnových 2,02 procenta. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017.
Centrální banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti na 90 procentech. A banky podle Rusnoka zůstávají odolné vůči případným nepříznivým dopadům koronavirové krize.
Na vině je pandemie koronaviru i rekordně vysoký zájem o úvěry na bydlení. Jenže jejich schvalování se začíná v řadě případů komplikovat - odhadcům vychází cena nemovitostí výrazně níž.
Česká národní banka změnila pravidla pro schvalování hypoték. Již neplatí 50procentní limit pro poměr mezi čistým měsíčním příjmem a měsíční splátkou úvěrů.
Banky letos v dubnu poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení za 15,6 miliardy Kč. Česká národní banka očekává zpomalení aktivity na trhu v příštích měsících.
„Pokles sazeb je překvapivý i přesto, že Česká národní banka již v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem,“ uvedl specialista Fincentrum & Swiss Life Select Sýkora.
Průměrná úroková sazba hypoték v březnu stoupla na 2,45 procenta z únorových 2,42 procenta. Sazby vzrostly potřetí v řadě, předtím bylo 11 měsíců poklesů.
Úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) varoval před kyberútoky na nemocnice a jiná zařízení v nejbližších dnech, útočníci mohou zneužít krize způsobené pandemií.
Podle dat Unicredit Bank vlastní nemovitost do zástavy nabídne svým dětem každý desátý rodič. Čím mladší žadatelé o hypotéku jsou, s tím větším zapojením rodičů můžou počítat.
„Problém je administrativa. Pokud si ji budu chtít vzít, tak musím splnit hned několik věcí, které si musím vyběhat sám, nikdo mi s tím nepomůže. Následně to musím přinést a oni mi ten úvěr schválí.“
Ženy, které vychovávají děti ve věku 6 až 18 let pracují mnohem víc než drtivá většina žen v ostatních zemích Evropy, upozorňuje Právo. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Většina bank se snaží klienty nalákat na nižší úrokové sazby. Podle Fincentra Hypoindexu klesá průměrný úrok u hypoték už od letošního ledna. Dnes nabízejí banky i nižší než dvou a půl procentní úrok.
Důvodem pro zvýšení sazeb je podle analytiků hlavně vývoj české ekonomiky. V prvním čtvrtletí rostla inflace nad odhady ČNB a kurz koruny je slabší, než předpokládala ČNB v únorové prognóze.
Důvodem vyššího zájmu o pronájmy jsou i rostoucí ceny nemovitostí. V Česku loni podle Eurostatu podražily byty a domy meziročně téměř o deset procent, což byl třetí nejrychlejší růst v zemích EU.
„Podle našich zkušeností se odhad od tržní ceny nemovitosti liší ve 20 až 25 procentech případů, které jsme v loňském roce dělali,“ řekl Radiožurnálu ředitel z Fincentra reality Martin Fojtík.
Hlavní mezinárodní ekonom Deutsche Bank Torsten Slok zařadil situaci na australském trhu s domy mezi jedno z největších rizik pro světovou ekonomiku pro rok 2019.
Armádu a její velení čekají příští rok velké změny, píše Právo. A hranice 5000 korun pro trestný čin by se podle Lidových novin mohla změnit. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
V listopadu se průměrná výše hypotečního úroku podle údajů společnosti Fincetrum Hypoindex vyšplhala na 2,78 procenta. Zájem o půjčky tak rapidně klesl.
Česko bojuje s nedostatkem stavebních materiálů, píše Mf Dnes. A Hospodářské noviny upozorňují na nová pravidla pro refinancované úvěry. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Na uzavření hypotéky za současných podmínek mají lidé už jen pár dní. Od října se totiž zpřísňují pravidla pro poskytování úvěrů, výše půjčky by neměla překročit devítinásobek ročního příjmu.