Výsledky auditu stále nejsou. Evropská komise dál řeší Babišův možný střet zájmů

Vyhodnocení auditu Evropské komise kvůli nejasnostem kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO dosud není hotovo. Informoval o tom mluvčí komise.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V současnosti sebrané materiály prochází analýzou při plném respektu k procedurám auditu,“ sdělil mluvčí komise.

Komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger měl v polovině dubna za zavřenými dveřmi kontrolního výboru europarlamentu říct, že první dvě z několika auditních zpráv by měla česká strana dostat v polovině května k vyjádření, třetí pak bude zřejmě ještě o něco později.

Brusel část dotací pro Agrofert stopl, Česko je ale posílá dál. ‚Nemáme důvod nevyplácet,‘ říká fond

Číst článek

Mluvčí komise ale upozornil, že komise se k termínu, o němž hovoří česká média, nezavázala. Až dorazí výsledky posouzení do Prahy, bude mít Česko dva měsíce na reakci.

Piráti pak ve středu požádali, aby zprávu zveřejnila česká vláda. „Ačkoliv v uplynulých měsících Evropská komise stanovila mnoho termínů, kdy měly být zveřejněny závěry ke střetu zájmů premiéra i výsledky auditu, který probíhal mimo jiné i ve společnosti Agrofert, k jejich dodržení nedošlo. Proto Piráti nyní vyzývají vládu, aby v této věci zaujala transparentní postoj a zajistila zveřejnění výsledků auditu sama,“ uvedli Piráti v tiskové zprávě.

Současně Piráti podle předsedy Ivana Bartoše stále čekají na odpověď od Evropské komise ve věci výzvy z důvodu její nečinnosti. „Nerad bych obviňoval Evropskou komisi z její neprofesionality, ale nemůžu se zbavit pocitu, že komise hraje zbytečnou zdržovací taktiku z důvodu blížících se voleb do Evropského parlamentu,“ uvedl Bartoš.

Eurodotace pro Agrofert

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Dotace Agrofertu neposíláme, potvrdil eurokomisař Oettinger. Audit možného střetu zájmů Babiše pokračuje

Číst článek

Babiš jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.

Na základě popudu Transparency International začala Evropská komise situaci prověřovat. Její právní služba už loni na podzim došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích.

Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) počátkem května uvedl, že otázka možného střetu zájmů českého premiéra je pro Evropskou komisi „absolutní prioritou“ kvůli ochraně evropského rozpočtu.

Zopakoval, že služby komise nyní „pečlivě vyhodnocují“ výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v Česku prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme