Rychlotesty na koronavirus z Číny mají podle krajské hygieničky chybovost až 80 procent

Rychlotesty s odhalováním koronaviru v Moravskoslezském kraji příliš nepomohou. Jejich chybovost je totiž okolo 80 procent. Využít by zřejmě šly hlavně jako ověřovací testy u lidí v končící karanténě, kteří nikdy nebyli pozitivně testováni. Po zasedání krizového štábu kraje to v pondělí řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale tvrdí, že zřejmě byla zvolena špatná metodika.

Ostrava (Aktualizováno: 17:53 23. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test na koronavirus (archivní foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Další vývoj sledujeme v tomto článku.

Moravskoslezský kraj se bude podle hygieničky dál spoléhat na testování v laboratořích. Aktuálně tam zvládnou zhruba 900 vzorků denně.

„Ověřili jsem si je v sobotu ve Fakultní nemocnici Ostrava, bohužel ta chybovost byla poměrně velká, takže teď čekáme na výsledky dalšího testování v rámci celé republiky a zvažujeme, že je zařadíme až na konci té karantény u lidí, kteří jenom byli v karanténě, nebyli nikdy pozitivně testováni, protože nám to pracuje s protilátkami,“ uvedla Svrčinová.

Doplnila, že testy vykazovaly falešně pozitivní i falešně negativní výsledky. „Testovali jsme ty, kteří vyhledali odběrové místo. Naštěstí jsme byli tak prozíraví, že okamžitě se odebíraly i vzorky na klasické vyšetření a to nám právě prokázalo chybovost testů,“ řekla Svrčinová. I v případě využití testů u pacientů v končící karanténě si hygienici nejprve budou chtít prověřit jejich spolehlivost.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale tvrdí, že zřejmě byla zvolena špatná metodika. „Podle mě to není o nějakém skandálním odhalení, že to nefunguje,“ reagoval po jednání vlády.

Rychlotesty se podle něj dají „použít ve chvíli, kdy ta nemoc má za sebou nějakou dobu“. „Nebo pokud se někdo po 14 dnech vrací z karantény,“ dodal. na odhalení nákazy v raném stadiu je podle něj stále nejvhodnější test PCR.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Podezření od začátku

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) připomněl, že kraj už od počátku počítal spíše s využitím testů u lidí v karanténě. „Už od začátku jsme nějaká podezření měli a myslím si, že se potvrzuje, že to rozhodnutí bylo správné. Pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test a ukázalo se, že to nelze,“ podotkl Vondrák.

Do testování by se mohla zapojit ještě další laboratoř, která nyní čeká na potřebný přístroj. Pokud se vše podaří, mohla by v budoucnu být testovací kapacita laboratoří v regionu zhruba dvojnásobná proti stávajícímu stavu. Podle hejtmana kraj ale potřebuje rovněž testovací sady, které jsou žádaným zbožím.

V Česku vzrostl v pondělí počet lidí nakažených novým typem koronaviru na 1165, vyléčilo se dosud šest lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je kvůli koronaviru hospitalizováno 74 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme