U jednoho z českých vědců se po návratu z Afriky prokázal koronavirus. Expedice zkoumala termity

Z vědecké expedice do Kamerunu si přivezli spoustu vzorků a termity, které chtěli prozkoumat v laboratoři. Vědci z České zemědělské univerzity se do Evropy stihli vrátit ještě předtím, než Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii koronaviru a Česko nouzový stav. Přesto museli do karantény a další plánovanou cestu do Afriky zrušili.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail mikroskopu

Detail mikroskopu | Foto: Konstantin Kolosov | Zdroj: Pixabay

Krátce po návratu se totiž ukázalo, že se jeden z nich nakazil koronavirem. Podle entomologa Jana Šobotníka, který tým vede, k tomu nejspíš došlo při přestupu na letišti v Bruselu nebo v letadle.

Červená, nebo zelená? Nové čočky izraelských vědců pomůžou proti nejčastějšímu typu barvosleposti

Číst článek

„V pondělí se nám ozval, že má horečky a hledá místo, kde by se mohl nechat vyšetřit. Ze všech nemocnic ho vyhodili a pak ho vyšetřili ve vojenské nemocnici. V pondělí mu odebrali vzorky a v úterý večer nám oznámil, že má koronavirus. Byli jsme s ním v každodenním kontaktu, takže jsme prostě skončili v karanténě,“ popsal Radiožurnálu badatel z Fakulty tropického zemědělství ČZU s tím, že jeho nemocný kolega prý není ve vážném stavu. V karanténě musí být všichni až do pátku.

Ohrožené vzorky

Vědci v Kamerunu zkoumali složení půdy v Konžské pánvi i to, jak termiti využívají symbiózu s různými bakteriemi nebo houbami při zpracovávání mrtvé rostlinné hmoty složené například z celulózy. Ta je bez pomoci mikroorganismů pro většinu živočichů velice obtížně stravitelná a pro mikroorganismy zase není jednoduché kolonizovat.

Jak dlouho přežije koronavirus? Den na kartonu a až tři dny na plastu, uvádí nová studie

Číst článek

Pandemie samotnou práci biologů v terénu neovlivnila, může být ale ohrožené zpracování vzorků. Přímo v Kamerunu totiž vědci narazili na obtíže související se změnou klimatu. Do oblasti Šobotník jezdí řadu let, ale takhle extrémní sucho nepamatuje.

„Teploty o deset stupňů rozdílné, než na jaké jsme zvyklí. Extrémní prašnost, úbytek termitů v lese, žádná voda v přehradě, což také znamená žádná elektřina v celém regionu. Normálně skladujeme vzorky v mrazáku, ale když jsme tam byli bez elektřiny, tak to nešlo. V tuto chvíli si ani nejsme jistí, nakolik budou vzorky použitelné,“ říká badatel.

Z karantény se ke vzorkům na univerzitu nedostane. Navíc hrozí, že i přivezené živé termity nebude moct použít a několikatýdenní terénní výzkum by mohl přijít vniveč.

„Zatím je brzy si plánovat nějaká náhradní řešení, protože nikdo nic neví. Každopádně v červnu jsme měli být v Angole a to už jsme zrušili kompletně, protože to vypadá hodně špatně,“ podotkl Šobotník, který s mezinárodním týmem vědců zkoumá vzájemné vztahy, vývoj a rozšíření termitů v několika zemích.

Výzkum v Jižní Africe

Tým přírodovědců Univerzity Karlovy se vracel z Afriky o něco později. Skupina vedená profesorem Davidem Storchem se vracela z výzkumu v Jižní Africe, kde studovala biodiverzitu. Na vybraných místech Krugerova národního parku sledovala a porovnávala výskyt různých živočichů i rostlin.

„Situace je velmi jednoduchá. Byli jsme tady na terénním výzkumu v Krugerově národním parku a výzkum se nám povedlo dokončit, přestože šly z domova celou dobu dost strašlivé zvěsti. Teď nám ale zatím posunuli let, takže jsme v Johannesburgu a nevíme, co bude dál,“ uvedl profesor Storch v pátek.

Nakonec to ale dobře dopadlo a českým biologům se podařilo dostat do Prahy. Pořízené vzorky a data teď biologové z Přírodovědecké fakulty UK můžou analyzovat i z domova.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme