Penam se odvolal proti půlmiliardové pokutě. Spor o převzetí pekáren na Slovensku se může táhnout roky

Pekárenský koncern Penam se odvolal proti pokutě 21 milionů eur, více než 500 milionů korun, kterou mu na konci června udělil Protimonopolní úřad Slovenské republiky. Potvrdili to mluvčí slovenského úřadu i mluvčí Agrofertu. Odvolání teď bude řešit Rada protimonopolního úřadu, ze zákona na to má lhůtu tři roky. V případě neúspěchu je ve hře i žaloba.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Penam ve Strančicích

Továrna Penam ve Strančicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V uvedeném případě Protimonopolní úřad Slovenské republiky dne 24. července 2023 přijal rozklad vůči vydanému rozhodnutí úřadu,“ uvedla pro iROZHLAS.cz jeho mluvčí Adriana Oľšavská.

Penam dostal na Slovensku pokutu 502 milionů korun. Společnost se proti rozhodnutí odvolá

Číst článek

Pokutu 21 milionů eur, která dle aktuálního kurzu činí něco přes půl miliardy korun, vyměřil Penamu na Slovensku úřad na konci června. O zhruba tři týdny později o ní informoval slovenský Denník N.

Co úřadu vadí? Pekárenský gigant podle úřadu neoznámil, že získal kontrolu nad dvěma konkurenčními pekárnami a že bez jeho souhlasu vykonával práva a povinnosti v souvislosti s touto akvizicí. Tím měl porušit zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Sankce patří k nejvyšším, jakou slovenský antimonopolní úřad dosud uložil. Vedení koncernu s ní ale nesouhlasí a platit ji nechce. Ani ne o měsíc později proto podal Agrofert tzv. rozklad.

Lhůta tři roky

Obsah rozkladu a konkrétní výtky koncernu, který vlastní prostřednictvím svěřenských fondů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jeho vedení nechce zveřejnit.

Převzetí pekáren

Podle Denníku N případ souvisí s utajeným nákupem dvou výrobců pečiva v Bratislavě a v Žilině, byť úřad tuto akvizici Penamu dříve zakázal. List napsal, že Andrej Babiš, který Agrofert založil, obě pekárny v roce 2014 získal oklikou, když je koupil prostřednictvím blízkých advokátů a antimonopolnímu úřadu to neohlásil.

Mluvčí Pavel Heřmanský pouze zopakoval dřívější vyjádření, podle nějž je rozhodnutí úřadu „chybné a nezákonné“. „Názory Protimonopolního úřadu vyjádřené v rozhodnutí odporují provedenému dokazování a skutečnému stavu věci a jsou výsledkem nesprávného právního posouzení a překročení pravomoci úřadu,“ uvedl pouze.

Tzv. rozklad nyní bude řešit Rada slovenského antimonopolního úřadu. „A to v zákonem stanovené lhůtě tří roků od předložení spisu,“ vysvětlila Oľšavská s dovětkem, že rozhodnutí rady sice je pravomocné, může ho ale ještě přezkoumat soud. Spor o převzetí pekáren se tak může táhnout ještě několik let.

Podle Denníku N se přitom úřad hlídající volnou obchodní soutěž případem zabýval už od léta roku 2017, kdy v tamních pekárnách spadajících pod Babišův koncern provedl razie.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme