Do Česka opět přijde déšť a sníh. Hladiny řek mohou znovu vystoupat i na druhý povodňový stupeň

Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách bude do čtvrtka vydatně pršet či sněžit. Za 48 hodin tam může spadnout mezi 60 a 80 milimetry srážek, přičemž na hřebenech připadne kolem 30 centimetrů sněhu. Vzhledem k tomu a očekávanému tání sněhu po oteplení v polovině týdne se opět zvednou hladiny řek odvodňujících horské oblasti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aby závěr roku nebyl málo dramatický, tak se Česko ještě potýkalo se zvýšenými hladinami řek

Na třetím povodňovém stupni byla Vltava v České Krumlově od 28. prosince do silvestra (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V povodí horní Radbuzy, Otavy, Labe a Vltavy mohou toky překročit i druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„V důsledku předpovídaných srážek očekáváme od úterního večera opětovné vzestupy hladin na tocích odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech,“ uvedli meteorologové. Podle nich na řadě míst hladiny dosáhnou na první stupeň povodňové aktivity, zejména pak toky odvodňující horské oblasti Čech a Vysočiny.

V Českém Krumlově klesla hladina Vltavy na druhý povodňový stupeň. Vodohospodáři odpouštějí Lipno

Číst článek

Na vyšší stupeň podle jejich předpokladu stoupnou hladiny v povodí horních toků Radbuzy, Otavy, Labe a Vltavy. V dalších dnech pak stoupnou i na dolních úsecích větších řek.

Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, tak platí do odvolání zejména pro oblasti Prachatic a Vimperka v Jihočeském kraji, pro jihozápad Plzeňského kraje a východní okresy Královéhradeckého kraje.

„Na Vltavě v Praze je řízenou manipulací odtok udržován nad úrovní 1. SPA (stupně povodňové aktivity), na horní Vltavě je v důsledku manipulací udržován zvýšený odtok pod Lipnem v Českém Krumlově,“ doplnili meteorologové.

Na třetím povodňovém stupni byla Vltava v České Krumlově od 28. prosince do silvestra. V úterý ráno tam podle informací hydrologů klesla na první stupeň povodňové aktivity, tedy na nejnižší ze tří stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme