Policie řeší v souvislosti s Ukrajinou 217 případů. Nucení uprchlic k prostituci detektivové neprokázali

Policie aktuálně řeší několik set oznámení, která mají souvislost s válkou na Ukrajině. Serveru iROZHLAS.cz to ve středu potvrdil tiskový mluvčí Policejního prezidia David Schön. Podle něj už policie ve 217 případech zahájila úkony trestního řízení. Asi třetina z nich pak spadá do kategorie schvalování invaze. Oznámení o nucení ukrajinských žen k prostituci se podle policie ukázalo jako nedůvodné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie řeší 217 případů souvisejících s Ukrajinou, 66 se týká schvalování invaze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Policie nadále řeší oznámení na případy schvalování ruské invaze na Ukrajinu. O možnostech stíhání informovalo dva dny po začátku války Nejvyšší státní zastupitelství.

‚Jednotky případů.‘ Policie se zabývá Čechy, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině bez svolení prezidenta

Číst článek

„Z několika set různých oznámení, která pečlivě vyhodnocujeme, jsou ve 217 případech zahájeny úkony trestního řízení, 66 z nich spadá do kategorie schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk,“ popsal serveru iROZHLAS.cz aktuální stav mluvčí Policejního prezidia David Schön.

Podle něj řeší policie dvaatřicet těchto případů pouze ve zkráceném přípravném řízení. Ne každé oznámení se ale nakonec prokáže. Příkladem mohou být případy zneužívání ukrajinských uprchlic v Česku, o kterém v minulosti informovala média.

„V rámci pečlivého prověřování a vyhodnocování všech oznámení bylo prověřeno i oznámení na údajné nucení ukrajinských žen k prostituci. Toto oznámení bylo vyhodnoceno jako nedůvodné,“ přiblížil serveru iROZHLAS.cz Schön.

Trestný čin

Jak už dříve redakci vysvětlil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík, oznámení v souvislosti s Ukrajinou přibývají asi po desítkách denně.

Nejvyšší státní zastupitelství v čele s Igorem Střížem téměř okamžitě po zahájení ruské invaze upozornilo, že schvalování agrese může být trestným činem. 

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme