Podle zveřejněného verdiktu Mynářova firma v žádosti o dotaci nic netajila, jak konstatoval prvoinstanční verdikt. „Jsem rád, že zvítězila pravda,“ zhodnotil rozhodnutí kasačního soudu Mynář.
U bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové Stříž mimo jiné zkritizoval „nestandardní postup odvolacího soudu“.
„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby. Do kauzy by se mohl vložit nejvyšší státní zástupce.
Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.
Advokát Pavla Rusa proti kázeňskému opatření podal na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který se tak věcí bude muset zabývat. Soud s ním bude pokračovat dalšími jednáními.
Ivana Timová, na rozdíl od svého manžela, s policií od začátku spolupracovala a dopředu avizovala, že se chce na trestu s žalobcem dohodnout. Za autora daných textů označila právě svého manžela.
Od začátku ruské invaze se policie zabývala už téměř čtyřmi stovkami těchto případů, 99 lidem sdělila obvinění. Ještě na začátku roku bylo přitom obviněných o třetinu méně.
„I dnes se občas setkáváme s názorem, že uzavření takové dohody je kupčením se spravedlností nebo vykoupením se z přísného trestu. Tak tomu ve skutečnosti rozhodně není,“ odmítá Igor Stříž.
„Je zřejmé, že pan plukovník Hendrych má řadu zkušeností z bezpečnostních sborů, s prací v bezpečnostní komunitě,“ řekl na jednání výboru premiér Petr Fiala.
Ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů doporučila v pátek výběrová komise. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhne Dragouna ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
Do výběrového řízení na olomouckého vrchního žalobce se přihlásil z Vrchního státního zastupitelství Olomouc současný náměstek Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný.
Hlasování všech členů Pirátů iniciovala na stranickém fóru europoslankyně Markéta Gregorová, podle ministra spravedlnosti ji k tomu vedla snaha o zviditelnění se.
Stříž navštívil olomoucké vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek, rozhodl se tak řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela.
„Klíčové pro mě je, že u zásadních kauz, kde se trestní právo střetlo s výkonem politiky, došlo k odsuzujícím rozsudkům,“ podotýká v rozhovoru nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.
Novela zákona o státním zastupitelství zkracuje dosavadní desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce na sedm let. Posiluje norma dostatečně nezávislost státního zastupitelství?
Žena podle nejvyšší instance udělala „naprosto vše, co mohlo vést k dokonání trestného činu vraždy“. Novorozeně zabalila do tenkého a mokrého povlečení a odhodila ho v zimě a v noci do kontejneru.
Podle policie jsou statisticky sledovány pouze trestné činy, jinou právní kvalifikaci policie nesleduje. Podle mluvčího Ondřej Moravčíka se právní kvalifikace týká hned několika trestných činů.
S oběma muži se hradní advokát Marek Nespala radil ohledně údajné sabotáže a podnětu, který loni exprezident Miloš Zeman podal. Za jednání s nimi si právník z erárních peněz vyúčtoval 30 337 korun.
Nejvyšší žalobce Igor Stříž nastíněný pokus o sabotáž odmítl. Část podnětu, v níž se řeší pravdivost lékařských zpráv, prověří Městské státní zastupitelství v Praze.
Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Z policejních statistik přitom vyplývá, že počet řešených případů se napříč měsíci už výrazně nemění.
„Podle navrhované úpravy by se nejvyšším státním zástupcem mohl stát jednak samozřejmě státní zástupce, ale i právník z jiné profese, například soudce anebo také advokát,“ připomíná Igor Stříž.
„Do současnosti evidujeme 267 případů, které máme označené příznakem Ukrajina,“ říká policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Podle něj se mezi tyto případy řadí také trestné činy majetkového charakteru.
Při určení výše odškodnění úředníci přihlédli k tomu, že „trestní stíhání bylo vedeno pro čin bezprostředně související s výkonem vysoké politické funkce“.