Darth Vader i klimatické změny. Prahou společně prošli fanoušci Star Wars a vědy

Prahou v sobotu pochodovaly desítky fanoušků vědy, kteří chtějí upozornit na její politizaci. Vyrazili také fanoušci filmové série Star Wars, aby připomněli mezinárodní Den Hvězdných válek. Účastníci obou pochodů vyšli dopoledne od sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Vědci zamířili do Akademie věd, filmoví fanoušci do Holešovic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byli mezi nimi lidé v kostýmech filmových postav jako Darth Vader, princezna Leia, stormtroopeři nebo Rytíři Jedi | Zdroj: ČT24.cz

„Pěkně se to sešlo, protože tématem našeho pochodu je sci-fi, jsou tu fanoušci sci-fi a my jsme vědci, kteří mají rádi sci-fi,“ řekla na úvod pochodu jeho pořadatelka Claire Klingenbergová.

Podobné Pochody za vědu (March for Science) se pořádají v mnoha zemích a účastní se jich desetitisíce lidí. V Praze je už třetí ročník, pořádá ho Český klub skeptiků Sysifos.

Každý druhý doktorand v Česku nedokončí studium. Podporu vědy si přitom vláda stanovila jako prioritu

Číst článek

Od deseti hodin vědci přednášejí o řadě zajímavých témat, přičemž většina z nich je inspirovaná žánrem science-fiction. Důvodem je, že právě na sobotu 4. května připadá den Hvězdných válek.

Důvodem je slovní hříčka. V angličtině totiž zní May the Fourth (čtvrtý květen) obdobně jako začátek ikonické věty ze Star Wars - May the Force be with you (Nechť tě provází Síla).

Tématy přednášek na Akademii věd, kam průvod vědců a fanoušků vědy zamířil, tak bude například teleportace, cestování vesmírem, mimozemšťané, editace genomu.

„Jsou to témata, která jsou sci-fi nebo nám jako sci-fi dřív připadala, ale dnes je třeba se jimi zabývat,“ řekla v sobotu Klingenbergová.

| Foto: Vanda Králová | Zdroj: Facebook

‚Science not silence‘

„Pochod se snaží ukázat, jak široké jsou vědecké poznatky a co všechno pro nás věda dělá,“ uvedla. Účastníci pochodu tak měli transparenty s nápisy „Nebylo by bez vědy“ a obrázky vesmírné rakety, noty a piva nebo „Without Science Is Only Fiction“ (Bez vědy je jen fikce).

Nápisy „Science not silence“ (Věda, ne ticho) chtějí upozornit na malou pozornost, která se vědě ve veřejném prostoru věnuje.

Odpoledním tématem přednášek jsou klimatické změny. Právě ty jsou podle Klingenbergeové jedním z vědeckých témat, která se často politizují. „Klimatické změny jsou prezentované jako něco, na co je třeba mít politický názor, neberou se jako fakt,“ dodala.

Několik desítek fanoušků Star Wars vyrazilo průvodem s vlajkami z Václavského náměstí na pochod do holešovického klubu Cross, kde je pro ně připravený celodenní program.

Michalea Šprtová, organizátorka pochodu fanoušků Star Wars České televizi řekla, že masky reprezentují nejen původní trilogii, ale také nové filmy.

Několik desítek fanoušků Star Wars vyrazilo průvodem s vlajkami z Václavského náměstí na pochod do holešovického klubu Cross | Zdroj: ČT24.cz

„Fanynkou Hvězdných válek jsem od malička. Někdy od základní školy jsem velkým fanouškem, aktivněji od střední školy, kdy jsem se setkala s komunitou fanoušků Hvězdných válek a začala a vyrábět kostýmy,“ řekla Šprtová České televizi.

Byli mezi nimi lidé v kostýmech filmových postav jako Darth Vader, princezna Leia, stormtroopeři nebo Rytíři Jedi. V sobotu se podobné akce konají po celém světě, v Praze byl pochod poprvé v roce 2015.

„Pochod se snaží ukázat, jak široké jsou vědecké poznatky a co všechno pro nás věda dělá,“ uvedla pořadatelka Pochodu za vědu Claire Klingenbergová | Foto: Tea Parkanová | Zdroj: Český rozhlas

och, tpa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme