Válková odmítá kritiku, že by nový zákon o státním zastupitelství omezil žalobce

Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO hájí návrh zákona o státním zastupitelství a odmítá, že by omezoval nezávislost žalobců. Reagovala tak na kritiku nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Válková | Foto: Filip Jandourek

Podle ministryně má zákon zásahy do práce žalobců naopak znemožnit.

„Není třeba se bát toho, že by to byl bič na státní zástupce,“ řekla Válková.

„Naopak si myslím, že státní zástupci, kteří nyní pracují v soustavě státního zastupitelství, pokud v této podobě nabude účinnosti návrh nového zákona, nakonec budou rádi a změny, které přináší, přivítají.“

Nejvyšší žalobce kritizuje Válkové návrh zákona o státním zastupitelství

Číst článek

Podle Válkové by měl zákon zavést i několik změn. Počítá například se vznikem specializovaného dvoustupňového státního zastupitelství.

„Pro závažnou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, pro korupční delikty. Také je tam určená majetková škoda, která by měla být hranicí pro to, zda se specializovaný krajský státní zástupce bude případem zabývat, či nikoliv. Zatím je vymezena částkou 75 milionů korun,“ upřesňuje ministryně.

Návrh už předala koaličním partnerům, sejde se nad ním koaliční rada. V prosinci ho chce Válková předložit k projednání vládě.

Normu teď projedná koaliční rada, do konce roku by ji měla dostat na stůl vláda.

Návrh nedávno kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něho neodpovídá programovému prohlášení vlády s požadavkem na posílení nezávislosti státního zastupitelství.

„Spíše se obávám, jestli současný návrh tak, jak je předložen, nejde zase směrem úplně opačným, a to sice že státní zastupitelství se dostane do područí ministerstva spravedlnosti. Mně to z toho návrhu bohužel plyne,“ upozornil nedávno Pavel Zeman ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Jana Čermáková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme