Dcera Nicholase Wintona požádala Mayovou o pomoc pro dětské uprchlíky bez rodičů

Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda ve středu rozhodla, že Británie přijme jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z těch, které Winton zachránil, žádal vládu, aby těchto 3000 dětí přijala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Nicholas Winton (archivní foto) | Foto: Li-sung

„Zákaz pro uprchlíky (amerického prezidenta) Donalda Trumpa je ozvěnou hrozného selhání lidského ducha, kdy těsně před zahájením druhé světové války země za zemí zavíraly své hranice židovským uprchlíkům, kteří potřebovali naléhavě ochranu. Otec věděl, že všichni sdílíme odpovědnost za ostatní muže a ženy, odpovědnost nabídnout bezpečné místo těm, kdo prchají před pronásledováním. Říkával, že není-li to nemožné, pak se něco může a musí udělat," napsala Wintonová.

Otec Barbary Wintonové pomohl před začátkem druhé světové války z tehdejšího Československa uprchnout téměř 670 dětem, většinou ze židovských rodin.

Britští vládní konzervativci loni odmítli návrh, který měl nařídit vládě přijmout 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy. S návrhem přišel Alfred Dubs, který byl jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.

Současná konzervativní vláda by pravděpodobně odmítla přijmout děti utíkající před nacisty, prohlásil tehdy zklamaný Dubs.

Byl osobním přítelem Nicholase Wintona, který v letech 1938 a 1939 v nacisty ohroženém Československu organizoval z vlastní iniciativy odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici a přijetí v Británii. Winton zemřel ve věku 106 let v roce 2015.

Británie přijme jen zlomek z plánovaných 3000 dětských uprchlíků. Nechce pobízet pašeráky

Číst článek

Vláda tento týden oznámila, že Británie už přijala 200 dětí bez doprovodu a po přijetí dalších 150 program přijímání mladých imigrantů bez doprovodu rodičů ukončí. Toto rozhodnutí kritizovaly nevládní organizace, osobnosti veřejného života i zástupci opozice.

Labouristická poslankyně Diane Abbottová vládu obvinila, že svým rozhodnutím nechala na holičkách tisíce dětí, a vystavila je tak nemocem, obchodu s lidmi a bídě. Podle poslankyně Skotské národní strany Joanny Cherryové se kabinet premiérky Theresy Mayové tímto krokem v době, kdy se snaží tváří v tvář brexitu zlepšit vztahy s USA, přibližuje kontroverzní Trumpově politice. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby uvedl, že je z rozhodnutí vlády "smutný a v šoku".

Nicholas Winton a jeho děti | Foto: Robert Mikoláš

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme