Desetitisíce lidí se poklonily Mandelovi, jeho tělo je vystaveno ve skleněné rakvi

Jihoafričané vzdávají hold Nelsonu Mandelovi. Jeho ostatky budou až do pátku vystaveny ve skleněné rakvi v prezidentském sídle v Pretorii. Se zakladatelem demokratické Jihoafrické republiky se rozloučily desetitisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafričané se loučili s Nelsonem Mandelou. Jeho tělo vystavili v Pretorii ve skleněné rakvi | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Je tady 70, možná 80 tisíc lidí“, říká mladý policista v reflexní vestě. „Být tady je pro mě velká pocta, sloužím teď osobně Madibovi (tj. Mandelovi – pozn. redakce). Bez ohledu na to, jak je to pro mě vyčerpávající. Udělal pro nás také hodně,“ dodává.

Pocit vděčnosti a úcty přivádí i všechny ostatní, kteří čekají v kilometry dlouhé frontě tiše a trpělivě i několik hodin. Mnozí mají v rukách jihoafrické vlajky nebo fotografie Nelsona Mandely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jaromír Marek v Odpoledním Radiožurnálu popsal poslední rozloučení Jihoafričanů s Nelsonem Mandelou

„Budu čekat tak dlouho, než se dostanu dovnitř. Je pro mě důležité vidět tělo našeho prezidenta. Být tady pro mě znamená hodně,“ říká jeden z čekajících.

„Narodila jsem se v roce 1994, jsem dítě svobody. Mohla jsem chodit do školy, jsem svobodná. Vím, že za to vděčím jemu,“ říká mladá žena, která má přímo na tvářích i na pažích namalovány maličké portréty Nelsona Mandely. Čeká zatím čtyři hodiny a nejméně další čtyři ji ještě čekají.

„Nevím, jak dlouho budu ještě stát, a je to jedno. Jsem šťastný, že jsem tady. Že můžu Mandelu vidět na vlastní oči, od dětství to byl můj sen“, svěřuje se mladý muž, který přiletěl až z Konga.

Ostatky Nelsona Mandely vystavené v Pretorii se budou na noc vracet do márnice

Číst článek

Ostatky Nelsona Mandely jsou vystaveny v budově Union Buildings, impozantním komplexu nad městem. V místě, které má pro Jižní Afriku symbolický význam. Odtud vládla bělošská vláda, odehrávaly se zde demonstrace proti apartheidu a v roce 1994 zde také byl Mandela uveden do prezidentského úřadu.

„Stála jsme tehdy tady jako teď, byl to úžasný den naší svobody,“ říká korpulentní dáma v ostře modrém hábitu s královskou korunou na hlavě a dodává: „Musela jsem dnes přijít, abych vzdala poslední poctu našemu otci, abych mu dala poslední sbohem.“

Jihoafričané se loučili s Nelsonem Mandelou. Jeho tělo vystavili v Pretorii ve skleněné rakvi | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme