Švýcarsko 0:2 Česko

Expolicistu, po jehož zásahu zemřel Afroameričan, obvinili z vraždy. Vyšetřování nemine ani jeho kolegy

Nyní již bývalý policista Derek Chauvin, po jehož pondělním zásahu v americkém státě Minnesota zemřel černoch George Floyd, byl obviněn z vraždy a zabití. V pátek to krátce po Chauvinově zatčení podle agentury Reuters oznámila minnesotská prokuratura, která očekává, že obvinění budou vznesena i proti dalším třem zasahujícím policistům.

Minneapolis (Aktualizováno: 0:58 30. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spravedlnost pro Floyda. Z protestu proti policejnímu násilí v Minnesotě.

Spravedlnost pro Floyda. Z protestu proti policejnímu násilí v Minnesotě. | Foto: Elizabeth Flores | Zdroj: AP/ČTK

Americký ministr spravedlnosti William Barr k incidentu v Minnesotě sdělil, že úřady prověří, zda čtveřice policistů neporušila federální zákony zaručující občanská práva.

Minneapolis sčítá škody po další noci nepokojů. Dav zapálil policejní stanici, v ulicích je Národní garda

Číst článek

Chauvin, který i přes Floydovy prosby, že nemůže dýchat, několik minut klečel na jeho krku, byl obviněn ze zabití a z vraždy třetího stupně.

Tato kategorie vražd je pro Minnesotu specifická, neboť naprostá většina států USA rozděluje vraždy do dvou stupňů na plánované a neplánované. V Minnesotě, ale také třeba v Pensylvánii, existuje ještě třetí stupeň.

V případě Minnesoty je vražda třetího stupně takové usmrcení člověka, které nebylo předem promyšlené a ani záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohledy na životy ostatních, uvádí na svém webu právnická společnost Rivers Law Firm z minnesotského Minneapolisu.

Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení.

Trump usiluje o zrušení právní ochrany sociálních sítí. Platformy podle něj umlčují konzervativce

Číst článek

Prokuratura rovněž uvedla, že vyšetřuje podíl dalších třech nyní rovněž bývalých policistů na Floydově smrti. Prokuratura očekává, že i proti nim budou vznesena obvinění.

Zákaz vycházení

Starosta amerického Minneapolisu Jacob Frey vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení v obavách z pokračujících protestů. Demonstrace v minulých dnech přerostly v násilnosti.

Noční zákaz vycházení bude platit od pátečních 20.00 místního času (dnešních 3.00 SELČ) do sobotních 6.00 místního času (13.00 SELČ) a ve stejnou dobu také následující noc, uvedl starosta Frey.

V tu dobu se nebude smět pohybovat venku nikdo kromě pracovníků záchranných složek, lidí potřebujících lékařskou pomoc, těch, kteří prchají před nebezpečím, a bezdomovců. Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuta až 1000 dolarů nebo až devadesátidenní vězení.

Rozzuřený dav v noci na pátek v Minneapolisu vtrhl na policejní stanici, která byla předtím z bezpečnostních důvodů evakuována, a zapálil ji. Násilnosti provázely i podobné protesty v dalších městech, například v New Yorku bylo zadrženo nejméně 70 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme